Kaupmees röövib!

Kaubad on kallid ja valik kesine. Kaupmees kruvib hindu üles nii palju, kui annab. Mina nimetan sellist olukorda klikipõhiseks röövimiseks, kirjutab keskerakondlasest riigikogulane Aivar Riisalu.

Kaupmees võtab iga kassaklikiga kaubalt viimast, samas kui tarbija kratsib kukalt ning mõtleb, et mis ta nüüd selle raha eest õieti sai.

Eelmise aasta lõpus saime Euroopa kaubanduskeskuste arenguraportist teada, et iga tallinlase kohta on pealinnas ligi kaks ruutmeetrit kaubanduspinda. Kaubanduspinna ruutmeetrite arvult inimese kohta jäime alla vaid Norrale, Luksemburgile ja Rootsile.

Miks see nii on, ei ole avalikkuses põhjalikult analüüsitud. Öeldakse, et kui investorid on nõus keskustesse raha paigutama, siis järelikult nad näevad selles kasu.

Tegelikkuses me näemegi, kuidas kaubanduspindu tekib veel juurde - käimas on Ülemiste keskuse laienemistööd, Peterburi tee algusesse kerkib Pro Kapitali kaubakeskus, Mustamäele tuleb juurde mitu keskust, EKS Kaubamaja asemele kerkib suur ostuparadiis jne, jne. Ainus loobuja on olnud Merko, kellele kuuluv kinnisvaraarendusfirma E.L.L. Kinnisvara tunnistas üles, et ei suutnud plaanitud hiigelkeskusesse piisavalt üürilisi leida.

Seni oleme näinud, et kaubanduspindade lisandumine ei ole kaupade hindu alla toonud, pigem vastupidi. Kaubavalik on endiselt kesine - peaaegu igas keskuses on ühed ja samad ketikauplused, kus pakutakse sarnast valikut.

Kauplusi tuleb juurde ja kulud nende ülalpidamisele kokkuvõttes suurenevad, kuid tarbijaid ju juurde ei teki. Turistide hordidele saavad loota enamasti vaid Tallinna kesklinna keskused. Tekib küsimus, kuidas kauplused nii väikesel turul hakkama saavad. Ja ega muidu ei saagi, kui panevad kaubale maksimaalselt kõrge hinna.

Kannatajaks on Eesti tarbija, kes saab endale vähem lubada, kuna maksab nurisemata kinni kaupmeeste poolt küsitud hinna ja koos sellega ka kaubakeskuste ambitsioonid.

Selleks, et olukorda muuta, laseksin ma alustuseks näiteks toidukaupadele kehtiva käibemaksu poole võrra alla. Oponendid väidavad seepeale, et riik teeb sellega kingituse kaupmeestele, kes hindu nagunii  ei langeta.

Kui toidukaupade hind kukuks kümme protsenti, saaksid inimesed rohkem osta. Toidukaupade käive kasvaks ning ma ei oleks kindel, et käibemaksu alandamisest tekkinud tagasilöök oleks nii suur, kui kardetakse.

Mis kõige olulisem – inimestel oleks hea olla ja nad saaksid lubada endale kvaliteetsemat ja mitmekesisemat toidulauda.

 

Osale arutelus

  • Aivar Riisalu

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara