Vaheseinad alkoholi müügialal on kaupmeestele koormavaks

Alkoholi piiramine vaheseinaga
Alkoholi piiramine vaheseinaga

Kaupmeeste Liit on seisukohal, et alkoholi müügiala eraldamine läbipaistmatute vaheseintega ei piira alkoholi kättesaadavust vaid asetab jaekaupmehe koormavasse olukorda.

Sotsiaalministeerium tutvustas 19. oktoobril alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõud, kus ühe abinõuna on kirjas nõue piirata alkoholi müügiala vaheseintega. Eesti Kaupmeeste Liit on seisukohal, et see ei too kaasa muudatusi alkoholi kättesaadavuses ehk ei lahenda tegelikku probleemi. Liit peab alkoholi tarbimise vähendamist ühiskonnas väga oluliseks teemaks ning toetab kindlasti antud eesmärgi saavutamiseks mõistlike meetmete kasutuselevõttu.

Alkoholi müügiala eraldamine läbipaistmatute vaheseintega ei piira otseselt alkoholi kättesaadavust, kuid asetab ühe osa müügiahelast (jaekaupmehe) väga koormavasse olukorda ning lisab kogu tarneahelasse uued kuluartiklid, mis lõpuks hakkavad paratamatult väljenduma ka enamlevinud toidukaupade hindades ehk see seab otsese koorma ka tarbijale. Seetõttu leiame, et antud meede on ebaproportsionaalselt koormav võrreldes saavutatava võimaliku efektiga. Vastavalt kaupluste suurusele ja arvule võib ühe jaeketi investeeringute mahuks antud nõude täitmisel kujuneda  kümnetest tuhandetest kuni 2-3 miljoni euroni. Kindlasti ei ole selline koormus jõukohane väikekaupmeestele ning see võib maapiirkondades kaasa tuua lisaks pangakontorite kinnipanekule ka kaupluste uste sulgemise.

Kaupmeeste Liit ei pea vajalikuks kehtestada nõue piirata alkoholi müügiala vaheseintega, vaid näeb mõistlikuna täpsustada meedet: lubada alkoholi müüki jaekauplustes vaid eraldi müügialal ja/või müüjaga teenindusletist.

Lisaks on Kaupmeeste Liit  seisukohal, et eelnõus toodud nõue peatada alkoholi müük tanklakauplustes ei ole õigustatud, kuna tanklakauplused ei erine otseselt tankla vahetus läheduses asuvatest toidukauplustest, mistõttu ei muuda see piirang alkoholi üldist kättesaadavust. Samas toetame igati eelnõus toodud seisukohta, et alkohoolsed joogid ei oleks kättesaadavad alaealistele. Seetõttu seisavad kaupmehed selle eest, et tehtaks koostööd kõigi osapooltega, tõhustamaks alkohoolsete jookide müügil isikuttõendava dokumendi küsimist.

Liit peab oluliseks, et alkoholipoliitika kujundamisel ja elluviimisel tähtsustataks valitsuse poolt lisaks uute regulatiivsete instrumentide (keeldude ja piirangute) tutvustamisele ka teisi meetmeid, mis edendaksid kodanike kvaliteetse, mõtestatud  ja aktiivse vabaaja veetmist ning alkoholitarbimise ennetamist laiemalt.

Osale arutelus

  • Marika Merilai, Kaupmeeste Liidu nõunik

    Marika Merilai, Kaupmeeste Liidu nõunik

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara