Ostukeskuste tormiline areng võib jätkuda

Tormiliselt arenevad Baltimaade
ostukeskused ühendasid mõtted Rahvusvaheline Ostukeskuste Nõukogu katuse alla
kohalikus komitees ja pidasid eile Jurmalas esimese konverentsi, kus püüdsid
ette näha tulevikku.

Rahvusvaheline Ostukeskuste Nõukogu (ICSC) ei ole väljamõeldis, vaid ülemaailmse haardega organisatsioon. Sel aastal 50. sünnipäeva tähistav nõukogu, mis koondab üle 70 000 liikme enam kui 100 riigist, jõudis nüüd ka Baltimaadesse, avades kohaliku komitee.

Ostukeskuste rahvas tahab mõtteid vahetada
"Kui mul on dollar ja sul on dollar ja me vahetame need, siis jääb mõlemale endiselt vaid üks dollar. Aga kui mul on idee ja sul on idee ning me jagame neid, siis on meil mõlemal kaks ideed," iseloomustas organisatsiooni mõtet selle juhatuse liige ja Põhjamaade ostukeskuste omanikfirma Steen Strömi juht Sören Brogaard.

Hetkesuundumusi kirjeldades ütles Brogaard, et ostukeskustest on saamas meelelahutuskeskused söögikohtade ja kinodega.

"Tuleb aeg, mil inimene ei veeda nädalavahetust ostukeskustes. Praegu on aga ostlemine meelelahutus," arvas ka üleilmse kinnisvaraettevõtte Colliers International SRÜ regionaaldirektor Maxim Gasiev, tuues näiteid Venemaalt ja Ukrainast.

Majanduse jahenemine kummitab
Hansabanka peaökonomisti Martinš Kazaksi sõnul ei jätku Baltimaades sama suur majanduskasv kui seni ning ka kaupmehed ja arendajad ei saa sama suure käibe ja kasumi kasvuga enam arvestada. Samas pole Kazaksi sõnul veel selge, kas langus tuleb suur või väike ning kindlasti ei tule taandarengut.

"Selge on aga see, et oleme mäe tipus ja hakkame sellelt alla tulema," ütles Kazaks, kelle sõnul võiks majanduskasv lähiaastatel kahaneda 4-5 protsendini. Sellegipoolest jääks siis kasv rahvusvahelises võrdluses analüütiku sõnul üsna suureks. "Aeglasem on siiski väga kiire, kui vaadata arenenud riike," lisas Kazaks.

Colliers International SRÜ regionaaldirektor Muutused majandusolukorras mõjutavad näiteks Põhjamaade ja Baltimaade kasvavatele piirkondadele keskenduvat Soome kinnisvarainvestorit Cityconi, kes kasutab paljuski laenuraha.

"Intresside tõusu mõju on olemas," möönis Cityconi Balti juht Harri Holmström, kelle sõnul tahaksid nad olla igal pool Baltimaades, sealhulgas Riias, kuid praegu ollakse ettevaatlikud.

Investor: oleme positiivselt meelestatud
"Oleme pikaajalised investorid, kuid hetkel oleme äraootaval seisukohal. Oleme positiivselt meelestatud ja loodame pehmet maandumist," ütles Holmström.

Merko Gruppi kuuluva E.L.L. Kinnisvara juhi Aldo Daponi sõnul on turul palju erinevaid investoreid. Institutsionaalsed investorid otsivad kindlamaid objekte. Teised, nagu näiteks Citycon objekte, mida saaks edasi arendada ja paremaks muuta.

Siiski suurprojekte lähiajal Daponi sõnul ei tule ja seetõttu püütakse arendada pisemaid teisejärgulistes sihtkohtades ehk eelkõige väikelinnades nagu Šiauliai.

Rahvusvahelise kinnisvarakonsultatsioonidega tegeleva ettevõtte Re Solution Vilniuse kontori jaemüügianalüütiku Andrius Vitkuse arvates paistab tulevik endiselt helge, sest juba on teada näiteks kümne rahvusvaheliselt tuntud keti soovist laieneda Balti regiooni.

Lisaks peaks kasv ostukeskuste alal lähiaastatel püsima tervelt 8-12 protsendi piirimail.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

SALONSHOP BALTIC OÜ otsib TURUNDUSJUHTI

Salonshop Baltic AS

31. detsember 2018

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara