Kohus lubas alkoholi Kristiine Prismasse tagasi

Kohus peatas esialgse õiguskaitse korras
Kristiine Prisma alkoholi müügikeelu.

„Pöördusime kohtu poole seoses kuna vastutame nii oma töötajatel kui klientide ees,” sõnas kaupluse juhataja Margus Musthallik. „Kui linnaosavalitsus on taastanud majandusregistris Kristiine Prisma alkoholimüügiloa, saavad kõik meie töötajad jätkata tööd oma tavapärastel kohtadel ning kliendid teha kõik endale meelepärased ostud meie juurest.”

Kohus leidis, et esialgse õiguskaitse kohaldamise taotlus kuulub rahuldamisele ning Tallinna Kristiine linnaosa valitsuse 26.09.2007 korralduse nr 303 kehtivus kuni käesolevas asjas tehtava kohtulahendi jõustumiseni tuleb peatada. Samuti tuleb vastustajat, Kristiine linnaosa valitsust, kohustada taastama majandustegevuse registris Prisma Peremarket registreeringus märked alkohoolsete jookide jaemüügi õiguse kohta, teatas Tallinna halduskohus.

Prisma juristide hinnangul on asjaolusid ja varasemat halduspraktikat arvesse võttes alkoholimüügi loa tühistamine ebaproportsionaalne meede. Raidla Partnerid analüüsi kohaselt on lisaks ebaproportsionaalsusele mööda vaadatud mitmetest õigusriigile kohastest põhimõtetest. Näiteks võib linnosavalistuse ja linnavalitsuse varasematest avalikest pöördumistest välja lugeda, et tegelik otsus Kristiine Prismalt loa äravõtmise kohta oli tehtud juba enne menetluse algust, mis tähendab, et eksimuse asjaolude kaalumist otsuse langetamisel tegelikult ei toimunudki. Lisaks ei antud Kristiine Prismale võimalust edastada otsustajatele omapoolne seisukoht ehk ennast kaitsta, mis on samuti vastuolus õigusriigi tavadega.

Kohus leidis, et kaebus ei ole perspektiivitu ning kaevatud korraldusega võidakse riivata ebaproportsionaalselt kaebaja põhiseadusega kaitstud ettevõtlusvabadust. Esialgse õiguskaitse kohaldamata jätmine võib kaebajale kohtumenetluse jooksul tuua kaasa mitmetesse miljonitesse saamata jäänud tulu, mis võib omakorda kaasa tuua pöördumatuid tagajärgi ettevõtte arengus.

Kristiine linnaosa valitsuse poolt välja toodud kaitstav avalik huvi – alaealiste alkoholi tarbimise piiramine – ei ole kaebaja poolt kaebuses märgitud lisameetmete rakendamisel ohus määral, mis kaaluks üles ühele ettevõtjale ebaproportsionaalse kahju tekkimise ja selle hilisema võimaliku hüvitamise linna rahadest.

Määruse peale võib edasi kaevata ringkonnakohtule 10 päeva jooksul määruskaebuse esitajale kättetoimetamisest arvates.

”Selge on, et kui alkohol kaupluses üldse ära keelata, siis ei saa seda sealt osta ei täiskasvanud ega alaealised, kuid ennatlik oleks arvata, et alkohol sellepärast igal juhul ostmata jääb,” seisab Tallinna Halduskohtu Kohtumääruses.

Asjaolusid arvesse võttes rakendas kohus Kristiine Prismale esialgset õiguskaitset ning kaupluse võib jätkata alkoholiga kauplemist kuni kohtuotsuseni. Kohtuistungi aeg asja arutamiseks ei ole veel kindlaks määratud.

Kristiine Prisma annab tööd 110le inimesele, kaupluses sooritab sisseoste iga päev keskmiselt 8000 külastajat.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara