Ministeerium: eksport kasvas aastaga neli korda kiiremini kui import

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi
majandusanalüüsi talituse spetsialisti Merike Riipineni sõnul toetas ekspordi
kasvu enamik kaubagruppidest. Tema sõnul võib positiivse näitajana võib välja
tuua, et ekspordi aastane kasvutempo oli impordi kasvutempost neli korda kiirem.

„Import kasvas aastaga vaid 3,6% ja eelmise kuuga võrreldes 11,6%. Majanduskasvu aeglustumine on vähendanud nii investeerimisaktiivsust kui ka eratarbimist,“ ütles Riipinen majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiteates.

Tema sõnul langes tänu ekspordi kiiremale kasvule kaubavahetuse bilansi puudujääk oktoobris 3,6 miljardi kroonini, kahanedes aastaga ligikaudu viiendiku võrra. „Septembris oli defitsiit statistikaameti täpsustatud andmetel 4,2 miljardit krooni. Negatiivne saldo vähenes enim kaubavahetuses metallide ja metalltoodetega.“

Riipinen rääkis, et olulise osa ekspordi kasvu on andnud ka toormehindade tõus, samas on ekspordihindade aastane kasvutempo viimastel kuudel aeglustunud. Lisaks eelnevale võis Riipineni sõnul märgata seadmete väljaveo osas ekspordinäitajate tunduvat paranemist, eksport kasvas septembriga võrreldes 13% ja kahanes aastaga vaid 4%.

„Impordis aitasid kasvu pidurda enim masinad ja seadmed, mille sissevedu kahanes aastaga ligikaudu kümnendiku võrra. Vaid 4–5% suurenes transpordivahendite ning valmistoidukaupade ja jookide import,“ rääkis spetsialist ning lisas, et siseturu nõudluse aeglustumist autode osas on näha ka viimaste kuude jaekaubanduse näitajates.

Tema sõnul võib novembris oodata kaubavahetuse mahtude kasvu jätkumist. „Olgugi, et aasta lõpu poole on ettevõtete ootused olnud traditsiooniliselt tagasihoidlikumad kui tavaliselt, siis Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt novembris küsitletud ettevõtetest 65% teatasid eksporttellimuste jäämist tavalisele tasemele (sept. – 62%) ning tõusis ka nende osatähtsus, kes ootasid tellimuste arvu kasvu. Aastalõpu ostubuum toob kaasa ka impordimahtude suurenemise,“ ütles Merike Riipinen.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

SALONSHOP BALTIC OÜ otsib TURUNDUSJUHTI

Salonshop Baltic AS

31. detsember 2018

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara