Katrin Saks: komisjoni ettepanekuid on alust loota sel aastal

Euroopa Parlamendi liige Katrin Saks arvab,
et Euroopa Komisjoni ettepanekuid jaekaubandusturu reguleerimiseks on oodata
juba sel aastal.

Saks kirjutas 31. jaanuaril oma blogis: „Kirjutasin täna alla kirjalikule deklaratsioonile, mis sisaldab üleskutset hüper-super marketite jõupositsiooni kuritarvituste uurimiseks.

Deklaratsiooni on alla kirjutanud 400 saadiku allkirjaga ja kuulutatakse ametlikult vastu võetuks järgmise täiskogu istungi ajal. Selles kutsutakse üles Euroopa Komisjoni uurima selvehallide mõju väikeettevõtetele, töötajatele ja tarnijatele.“

Deklaratsioon jõudis Euroopa Komisjoni esmaspäeval.

Saks kirjeldas aastatetagust olukorda, mil esimesed selvehallid Eestisse saabusid. Siis ei suutnud inimesed ära imestada tohutut kaubaküllust. Hallidest sai uue aja sümbolid ja ostmisest omamoodi rituaal. Lisaks laiale valikule, pakkusid suurmüüjad sageli ka soodsamaid hindu ja alandatud hindadega osturallisid.

„Tõsi, nüüd tunnen sageli puudust naabruses asunud ja RIMI tulekuga pankrotti läinud pisipoest, kust oli hea piim ja leib kiiresti kaasa haarata. Nüüd tunnen sageli pelgu tohutu halli ees, kuhu pean pikemaks sukelduma, et kuskilt tagant otsast oma piimapakk lõpuks kätte saada, et siis kassa järgekorras veel paras ports aega kulutada,“ märkis ta.

Deklaratsiooni autorid näevad mitmeid probleeme, mis on tekkinud seoses sellega, et EL jaekaubanduses domineerivad üksikud supermarketite ketid. See tagab neile tugeva positsiooni läbirääkimistel tootjate ja tarnijatega, mis lubab selvehallidel dikteerida lepingutingimusi, sh sisseostuhinda.

Samuti on Saksa sõnul mõningatel andmetel märgata, et Euroopa selvehallides ei ole odavam sisseostuhind edasi kandunud alati Euroopa tarbijale. Madalad hinnad märgitakse küll mõnedel olulisematel ”hästi nähtavatel” kaupadel, aga muud kaubad ei ole nii soodsad.

Europarlamentääri andmetel on Eestis on selvehallidel üsna tugev positsioon võrreldes teiste ELi liikmesriikidega. Planet Retail 2006 raporti kohaselt on Eestis 78,8 protsenti toiduainete turust viie suurima selvehalli käes. EL liikmesriikide seas on veel suurem kontsentratsioon ainult Soomes (90%), Rootsis (81,8%), Iirimaal (81,4%) ja Sloveenias (81,6%).

„Deklaratsioon esitatakse nüüd Euroopa Komisjonile ja Euroopa Liidu Nõukogule. Euroopa Komisjon on ka juba täheldanud vajadust toidukaubandussektoris toimuvat uurida ja parandada. Ettepanekuid on selles osas on alust loota ka sel aastal. Loodetavasti toob Komisjon selles osas sobivad meetmed juba õige pea!“ kirjutas Saks.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara