Kui Hiina tarbija vihastab

Hiina olümpiatõrviku teekonda Euroopas
saatnud protestid Tiibeti toetuseks ja inimõiguste kaitseks Hiinas, on Hiinas
tekitanud tugeva pahameele, rahvustunde tõusu ning üleskutsed lääneriikide kaupu
boikoteerida.

1. mail peaksid Hiinas kulmineeruma juba nädalapäevad hoogu võtnud meeleavaldused Prantsuse jaeketi Carrefour vastu. Hiinlasi pole suutnud lepitada ei Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy isiklik lepituskiri Hiina ratastoolis sportlasele, keda Pariisis olümpiatõrviku kandmisel rünnati, ega mitmed kõrgetasemelised Pekingisse lähetatud erisaadikud. Carrefour omaltpoolt on käivitanud reklaamikampaania, kus kinnitab suurtel lehepoognatel oma "resoluutset vastuseisu Tiibeti iseseisvumisele".

Carrefouril on Hiinas 112 supermarketit ning viimasel kahel nädalal on vähemalt 15 neist piiratud ja boikoteeritud. Palju firma kõigest sellest kahju on saanud, ei ole esialgu selge. Mullu oli Carrefouri käive Hiinas 2,96 miljardit eurot (kogukäive 92,3 miljardit eurot) ja töötajaid 44 000.

Hiinlased on oma viha suunanud ka teiste nähtavalt Prantsusmaa toodete vastu – olgu need LVMH luksuskaubad, l’Oreali kosmeetika või Prantsuse autod. Lisaks Hiina sportlase ründamisele kütab viha Prantsuse presidendi võimalik mittesaabumine olümpiamängude avamisele.

Mures on ka Saksamaa ettevõtted, kelle ekspordist läheb 7% Hiina turule. Jäist hingust Hiina äripartnerite poolt tundsid ettevõtted juba siis, kui kantsler Angela Merkel otsustas mullu septembris kohtuda Tiibeti vaimse liidri Dalai-laamaga. Riigi suurima keemiaettevõtte BASF kontserni juht Jürgen Hambrecht hoiatas sel kuul Saksa liidreid Hiina olümpiamängude boikoteerimise eest, et mitte kogu Saksamaale sanktsioone kaela tõmmata. „Kui ärisidemed Hiinaga kannatavad, oleks see tõsine probleem Saksamaa majandusele ja sellega meile kõigile,“ ütles ta intervjuus ajalehele Handelsblatt.

Ka Saksamaa tööstus-kaubanduskoja esimees Martin Wansleben hoiatab, et eurooplaste protestid inimõiguste rikkumise vastu Hiinas võivad kahepoolsele kaubandusele olulist kahju tekitada. „Seni ei ole lepinguid veel annulleeritud, kuid olukord on pingeline,“ ütles ta agentuurile AFP.

Saksa tööstus-kaubanduskoja DIHK hinnangul on Saksamaal 200 000 töökohta otseselt sõltuvad ekspordist Hiinasse. Nii manitsevad paljud firmad Hiinaga dialoogi pidama, mitte olümpiamängude avatseremooniat boikoteerima. „Üleskutsed Euroopas Hiinat boikoteerima suurendavad üksnes Hiinas üleskutseid boikoteerima Euroopa kaupu, hoiatas DIHK.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara