Väo Paas: killustikul läheb veel hästi, teid on vaja ehitada

Väo Paasi juhi Veljo Haube sõnul on
ehitusmaterjalide tootmise turu jahutajaks majanduse kasvutempo langus,
tarbimise vähenemine ja kinnisvaraturu kokkukuivamine.

„Majanduse kasvutempo on langenud. Pangad ei anna uut laenuraha enam nii lihtsalt ning ka tarbimine on vähenenud. Eesti kinnisvarasektori areng viimasel aastal on ju olnud selline, et külad põllu serval või peal on valmis saanud või pooleli jäänud. Tallinnas ja mujal on palju uusi kortereid, mis on müümata. Uusi ei alustata, enne tuleb valmis asjad maha müüa. Tootmis- ja laopindu veel ehitatakse, küll vähem kui varem. Juurdepääsuks tuleb ka teed ehitada, selleks läheb meie killustik veel hästi,” kommenteeris Haube ehitusmaterjalide tootmise langust.

Haube sõnul ei lähe põud ehitusturul ka nende ettevõttest mööda. “Tulud vähenevad. Tuleb vaadata milliseid kulusid kärpida annab,” sõnas juht, lisades, et kuna ettevõtte ekspordiga ei tegele, on hästi märgata, mis siseturul toimub.

“Siseturul on nõudlus märgatavalt vähenenud. Need ettevõtted, kes stabiilselt ekspordiga tegelevad, peaksid veel kaua edukad olema,” nentis Haube.

Mis ootab ettevõtet aga käesoleval aastal, ei ole veel selge. Prognoosid eriti helged ei paista. Nimelt on firmajuht arvamusel, et käesolev aasta toob kaasa killustiku tootmismahtude langemise.

“Arvame, et ka killustiku tootmismahud langevad, Eesti mastaabis rohkem ja Harjumaal vähem. Riiklik tellimus uutele teedele või vanade ümberehitamisele võiks tähendada mahtude suurenemist, aga midagi uut suuremat pole kuulda, olemasolevad tellimused Tartu mnt-l ja Lennuvälja rajad saavad suvega lõpetatud. Sügis-talv võib päris kõle tulla,” kirjeldas Haube käimasolevat aastat.

Üldist pilti kirjeldades ei arva Haube, et Eesti majanduses midagi väga halvasti oleks. Mõned ettevõtted on oma kasvuvõimalusi optimistlikumalt, mõned konservatiivsemalt hinnanud.

“Eks mõned pankrotid tulevad, aga see on tegijate turu puhastumine. Pole hullu, aeg on sobiv sihtide seadmiseks ja uueks tõusuks valmistumiseks. Palju halvem tootmise vähenemisest on olukord kaevandatava lubjakivi varudega, neid ei ole Tallinna lähikonnas juurde tehtud. See aga tähendab tulevikus ehituse kallinemist tänu veomaa pikenemisele,” rääkis Haube.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

8 põhjust, miks valida PilveNAV

PilveNAV on veebipõhine ja kuutasuline majandustarkvara arenevale ettevõttele, mis kasvab koos ettevõttega. Tarkvara on saadaval valmislahendusena ja taskukohase hinnaga.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara