Trigon Agri: sügis selekteerib piimatootjad

Piimatootjate tulevik on väga
tume, sügis tõotab turul alles jääjad välja valida.

„On üksikud, kes jäävad alles, kuna neil on tekkinud reservid. See sügis tuleb väga tõsine selekteerimine turul, kes suudab raha juurde laenata, et ellu jääda. Kes ei suuda, need panevad poe kinni,“ ütles Trigon Agri tegevdirektor Kaupo Ojavee aripaev.ee-le ning lisas: „Ma arvan, et enamik tootjaid saab täna umbes krooni kahju piimaliitri pealt.“

Tema sõnul on Eestis piima kokkuostuhind jõudnud tagasi 2004.-2005. aastasse. „Piimatootjate tulevik on täna Eesti turul väga väga tume,“ rõhutas Ojavee veelkord.

Küsimusele, millised on mõtted võimaliku korraldatava protesti osas, oli tegevdirektor pessimistlik piima hinda tõstva tulemuse suhtes. „Kuna piimakombinaadid kogu aeg suhtlevad üksteisega, siis ma väga ei usu, et neid see protest kõigutaks.“

Trigon Agri investeeris hiljuti Kaius ja Kärlas asuvatesse uute lautadesse. Teiste tootmise kaasajastamisega tegelenute kohta ütles Ojavee, et nad töötavad kõik kahjumiga.

Küsimusele, milline on Trigon Agri toorpiima hind, millega seda kokkuostu müüakse, ütles tegevdirektor, et numbrit ta kahjuks ütelda ei saa, sest see on konfidentsiaalne, kuid otse loomulikult ei ole Trigon Agri selle hinnaga rahul. Ta lisas, et praegu on lepinguga katmata piima eest väga raske nelja krooni kätte saada.

Küsimusele, kui palju peaks piima hind tõusma, et sellega saaks rahul olla, sõnas Ojavee: „Ma ütleks niimoodi, et kui piima hind oleks jäänud sellele tasemele, nagu ta oli 5 krooni 20 senti või 5 krooni 40 senti, siis ta kataks ära tootjate kulud.“ Tema sõnul annaks selline hind piimatootjatele ellujäämise võimaluse 60% kasvanud kütuse hinna ja kahekordistunud söödahinna olukorras.

Piimatoodete tarbijana teeb Ojaveele suurimat pahameelt hinnatõus, mida tegid kombinaadid ja edasimüüjad poodides, pärast seda suruti aga toorpiima hind jõuga alla. „Kombinaatidel ja edasimüüjatel peaks küll praegu hea aeg olema, et toore tuleb oluliselt odavamalt.“

Kombinaadid ja ümbertöötlejad said piima madalale hinnale suhteliselt hea põhjenduse asjaolust, et Eestis toodetakse rohkem piima, kui siseturul tarbitakse. Lisapiim tehti piimapulbriks ja selle hind maailmaturul on langenud ning töötlejad ütlevadki, et tuleb kogu piima hinda langetada,“ arvas tegevdirektor, ning lisas, et tema teada on üleliigset piima Eestis umbes 20- 30%, mitte rohkem.

Teistpidi löövad kombinaadid piima hinna kunstlikult alla, tuues väljastpoolt Eestit odavamat piima sisse.

Trigon Agri on Taanis registreeritud investeerimisettevõte, mis investeerib Ukraina, Venemaa ja Eesti põllumajandussektoritesse. Trigon Agri asutati 2006. aasta alguses kaasates esialgset investeerimiskapitali põhiliselt Soome erainvestoritelt. Tänaseks harib Trigon Agri 25 000 hektarit põllumajanduslikku maad, millest enamus asub Ukrainas, kus kasvatatakse põhiliselt teravilja, maisi ja õlikultuure.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara