Lõuna Aasia riigid süvendavad vabakaubandust

India, Pakistan, Sri Lanka ja veel viis
Lõuna Aasia riiki leppisid kokku omavaheliste kaubandusbarjääride vähendamises
kui Maailmakaubandusorganisatsiooni läbirääkimised eelmine nädal ebaõnnestusid.


Lõuna Aasia Regionaalse Koostöö Assotsiatsiooni(SAARC) juhid nõustusid vähendama oma „tundlike kaupade nimekirja“ ehk kaupu, mis ei kuulu vabakaubanduse alla, nüüd kuuluvad ka teenused vabakaubanduse alla. SAARC ülejäänud viis liikmesmaad on Afganistan, Nepaal, Bangladesh, Malediivid ja Bhutan ning kokku kuudab assotsiatsioon enda alla ligi neljandiku maailma rahvastikust. Praegu on SAARC sisene kaubandus umbes 5% liikmesmaade kaubandusest, mis on teiste sarnaste organisatsioonidega võrreldes väga vähe, kirjutas Bloomberg.

Peamiseks majandusliku arengu piduriks selles regioonis on olnud India ja Paikistani omavahelised suhted, mille parandamiseks aga seekordsel SAARC kohtumisel leppisid India peaminister Manmihan Singh ja Pakistani peaminister Yousuf Raza Gilani kokku 2003 aasta vaherahuleppe edasi arendamises.

Maailmapanga andmetel viiks selle regiooni keskmise majanduskasvu tõus praeguselt kuuelt protsendilt 8% peale kaasa vaesuse kadumiseni piirkonnast ühe inimpõlve jooksul. Praegusel hetkel teenivad seal elavast 1,4 miljardist inimesest umbes 40 % päevas vähem kui 1 dollar (10,04 krooni).
Praegu näiteks moodustab India ja Pakistani omavaheline kaubandus 4/5 Lõuna Aasia 1,2 triljoni dollari (12,5 triljoni krooni) suurusest majandusest siis kaubanduse vabamaks muutumisel oleks ainuüksi see juba 9 miljardi dollari (90,36 triljoni krooni)suurune

Kaheksa Lõuna Aasia riigi juhtide sõnul on suurimaks ohuks majanduskasvule antud regioonis terrorism ning nad leppisid esmakordselt ka kokku terrorismi nimetamises kuriteoks. Samuti leidsid nad, et ülemaailmsete kaubandusläbirääkimiste ebaõnnestumine eelmine nädal Genfis WTO´s võib aidata kaasa selliste regionaalsete organisatsioonide nagu SAARC tegevusele.

Osale arutelus

Toetajad

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Jaekaubandus – kas valida jäik või paindlik laoarvestuse meetod?

Kaalutud keskmine kui lihtsamini hallatav meetod jaekaubanduses, on enam levinud kui FiFO, sest võimaldab lihtsustatud laoliikumist ning kiire jaemüügi puhul üliolulist miinusesse müüki.

Grossi Toidukaubad: tööajaarvestus muutus kordi lihtsamaks

Grossi Toidukaupade poeketi operaatorfirma OG Elekra AS võttis suvel kasutusele uudse Begin’i tarkvararakenduse, mis muudab aeganõudva tunni- ja tükitöö arvestuse paberil automatiseerituks igakuiseks tööaruannete esitamise ning palgaarvestuse ajakokkuhoidvamaks ja läbipaistvamaks.

Statistika

Käsi­raamatud