Koduste toiduainete müük tahetakse muuta odavamaks

Riigikogu maaelukomisjon plaanib
algatada seadusemuudatust, mille alusel ei peaks kodus hõlpsalt
valmistatavaid toiduaineid turul müüv kaupleja maksma toiduseaduse alusel
tehtavate järelevalvetoimingute eest mõttetult suurt 1500 krooni
riigilõivu.

Kui vahepeal oli oht, et liiga karmilt toiduseadust lugevad ametnikud teevad kiire lõpu kodus valmistatud toiduainete turumüüjaile, siis jõulude eel on hapukapsamüüjad turul tagasi ja riigikogu maaelukomisjon on lubanud algatada ka ühe seadusemuudatuse, kirjutas ajaleht Lääne Elu.

„Hapukapsas on turul tagasi,” rõõmustas Haapsalu turu direktor Anneli Remmel. Kuna mitu kapsamüüjat on oma paberid korda ajanud, ootab ostjaid lai valik.

Riigikogu maaelukomisjoni esimees Kalev Kotkas selgitas, et praegu peab iga müüja, olgu suur tehas või kodus kapsast hapendav pensionär, maksma aastas 1500 krooni. Selle eest, et veterinaar– ja toiduameti töötaja käib kontrollimas, kas toitu valmistatakse puhtalt.

„Riigilõivud on suured,” tunnistas Kalev Kotkas. Tema hinnangul tuleks 1500 krooni riigilõivu asemel kehtestada järelevalve tasuks 150 krooni tund ja seda tuleks maksta kord kolme aasta tagant. Toiduseadus kohustab veterinaar– ja toiduametit, et vähemalt ühe korra kolme aasta jooksul tuleb käia vaatamas, kuidas toit valmib. See kehtib väikese riskiastmega toidu valmistamisel, nt kapsa hapendamine, lisas Kotkas.

Koduse majapidamise kontrollimiseks kulub ehk tund, suure tehase peale terve päev, selgitas Kotkas, miks tunni pealt maksmine on õiglasem.

Ühtlasi peab aga Kotkas mõistlikuks, et müüjal tuleb kord kahe aasta jooksul võtta tervisetõend. Küll aga ei peaks näiteks kapsamüüjalt nõudma pikka põhjalikku enesekontrolli plaani. Piisab, kui veterinaar– ja toiduametit oma tegevusest vabas vormis teavitada.

Muudatus saab hakata kehtima kõige varem aastal 2010. Tuleva aasta riigieelarve on juba vastu võetud ja seal on Kotkase sõnul arvestatud, et järelevalvetoimingutest laekub mitu miljonit krooni.

Et järelevalvetoimingu 1500 krooni võib kaduda alles ületuleval aastal, on turumüüjaile pettumus. Remmeli sõnul lootsid kõik, et midagi muutub juba uuel aastal.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara