Eesti firma ostis Läti ühe suurema lihatööstuse

Läti meedia kirjutas täna, kuidas Avo
Kaasiku Masa Invest omandas mullu oma koduväravas surnuks tulistatud Aigars
Lusise lihatööstuse. Jelgava lihatööstus on Lätis suuruselt neljas, kuid
riigi tähtsaim suitsuvorsti tootja.

Kaasik ütles Äripäevale, et Jelgava lihatööstus läks Eesti ja Rootsi investorite kaasomandisse. "Masa Invest ei ole emafirma, vaid juhtimisfirma," rääkis Kaasik. Äriregistri andmetel kuulub Masa Invest 100% Avo Kaasikule.

"Sellel ettevõttel on suur potentsiaal, just suitsutatud toodete osas," põhjendas Kaasik valikut. Eesti lihatööstuste ostu pole senini kaalutud, ent kui Jelgava lihatööstus tulevikus laieneb, pole see ka välistatud, ütles Kaasik.

Vastuseks küsimusele, kas praeguAvo Kaasik, investorne keeruline majandussituatsioon võimaldas Jelgava lihatööstuse odavamalt kätte saada, ütles Kaasik: "Kindlasti avaldas see tehingule mõju, aga midagi pole nii lihtne. Kohe oli vaja investeerida käibevahendeid ja seevõrra rohkem."

Kui palju investorid pidid Jelgava lihatööstuse eest raha välja käima, Kaasik ei öelnud, kuid märkis, et ostuks kulunud raha tuli Eestist ja Rootsist ning laenu selleks ei võetud. Tootmiseks vajalikud käibevahendid hangiti aga pangast.

Jelgava lihatööstuse käive ulatub 11 miljoni euroni (172 miljonit krooni). Ettevõttes töötab praegu ligikaudu 200 inimest. Toodang müüakse peamiselt Lätis, ent osa sellest tuleb ka Eestisse. "Jelgavas oli just täna koosolek, kus arutati eksporti Rootsi ja Venemaale," lisas Kaasik.

Masa Investi kodulehe andmetel investeeritakse firmadesse, mille maksumus algab poolest miljonist eurost ehk ligi 8 miljonist kroonist. Kaasiku sõnul pole ettevõtte suurus siiski määrav. Peamiseks kriteeriumiks on laiale tarbijaskonnale suunatud toode või teenus ning ekspordipotentsiaal.

Senini on investeeritud mööblifirmasse Artex DesignFactory OÜ, sisustuskaupade tootjasse OÜ Nedholm Design, laevade remondiga tegelevasse ASi SRC Group ja mullu detsembris ASi Jelgavas Galas Kombinats.

Mullu 11. jaanuaril tapetud Läti ettevõtja Aigars Lusise ema Livija Luse ütles täna Läti ajalehele Dienas Business, et ettevõtte müügiks oli aeg piisavalt ohutu ja firma vajas uusi omanikke. Tehingu summat ei olnud ta nõus avalikustama.

Jelgava lihakombinaadi omanik ja nõukogu liige Aigars Lusis oli tapmise hetkel ka Cesise lihakombinaadi Ruks ja firma Markat juhatuse esimees ning ettevõtete Džuta, Jaunpupoli, Škaunes bekons ja Cirmas bekons juhatuse liige. Lusis päris firmad 2006. aastal surnud isalt.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara