Toidult teenitavale kasumile piirang ka Eestis?

E-Piima juhi Jaanus Murakase sõnul pole
midagi imekspandavat, kui ka Eesti sarnaselt Leeduga hakkab piirama
toiduainetelt teenitavaid kasumimarginaale.

Toiduainete kasumimarginaalipiirangud on reaalsed riikides, kus ketistunud jaekaubandus omandab teiste tööstuste suhtes monopoolse seisundi, ütles Murakas kommentaariks Leedu otsusele toidukaupade kasumimarginaalidele piirid ette tõmmata.

„Brüssel on selle teemaga vaikselt tegelenud juba aasta-poolteist, kuna jaekaubandus on niivõrd kontsentreeritud, kauplused on ketistunud. Mõnes riigis ongi võib-olla ainult kolm-neli toiduaineid müüvat jaekaubandusketti. Kui konkurentsiseadus käsitleb monopoli mõistete ühe sektori sees samalaadsete ettevõtete puhul, siis on tekkinud situatsioon, kus üks ettevõtlussektori muutub monopoolseks ülejäänud sektoritele,“ rääkis Murakas Leedu parlamendi otsuse tagamaadest.

Muraka sõnul poleks midagi imekspandavat, kui ühel hetkel ka Eestis sellise seadusepügala peale mõtlema hakataks. „Asi võib sinnamaani minna küll. Soome plaanib näiteks alandada toiduainete käibemaksu ja teha toidukaubad inimestele odavamalt kättesaadavaks. Jaekaubandusettevõtetele esitatakse teatud tingimusi, et kui riik käibemaksu alandab, siis toiduainete hind alaneks selle võrra reaalselt ka tarbijatele, mitte ei suureneks jaekaubandusettevõtete kasum,“ ütles Murakas.

Selle otsuse tegemine sõltub tema sõnul juba konkreetsest riigist ja selle eripäradest – kus on ühe või teise jaekaubandusettevõtte monopoolsus suurem ja positsioon tugevam, kui suur konkurents kettide vahel on – kas sellest piisab hinnakonkurentsi tekkimiseks?
Loomulikult kostub Muraka sõnul ka meil Eestis siit-sealt nurinaid, et poodides olevad hinnad ei ole just päris loogilised. Samas tuleb tema sõnul arvestada ka sellega, et jaekaubanduseski on rasked ajad - käibed vähenevad, konkurents kettide vahel on suur, kaubanduspinda ühe elaniku kohta aga palju.

„Ehk siis Leedus on konkurentsi vähem ja oht suurem, et toiduainete hinnad küll langevad, aga kaubanduse marginaalid järjest suurenevad,“ nentis Murakas.

Leedu parlament kiitis täna heaks seaduseelnõu, mis kehtestab toidukaupadele maksimaalsed kasumimarginaalid.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara