KPMG uuring: kauplused kaotavad kolm protsenti kaubast

KPMG uuringu kohaselt kaotavad
jaekaubandusettevõtted aastas miljoneid dollareid kaupade kadumise ja
kahjustumise tõttu. Maailma juhtivate jaekaubandusettevõtete hinnangul moodustab
selline kaup kolm protsenti kogukäibest.

Osaliselt varastavad kaupa kliendid ja töötajad ning osa kahjustub kas transpordil või ladustamisel. Veel üheks põhjuseks on ebatäpne arvepidamine, mille osakaalu ja mõju kahjudele peab jaekaubandus ekslikult vähetähtsaks. Samas peituvad arvepidamise korrastamises kõige paremad võimalused probleemide kõrvaldamiseks, teatas KPMG.

Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika piirkonnast läheb 27 protsenti kadudest väliste varguste arvele, kuid pea samapalju näppavad kaupa ka oma töötajad (26%). 37 protsendil juhtudest on probleemiks ebatäpne arvepidamine ning kümnel protsendil pettused ettevõtete vahelistes suhetes. Sisemiste varguste (35%) ning klientide varguste (34%) osakaal oli kõige suurem Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas, arvepidamise ebatäpsus on suurimaks probleemiks Ameerika mandril (45% juhtudest).

KPMG Baltics ASi finantsnõustaja Rain Urbsalu ütles uuringut kommenteerides, et pettusi ja vargusi on firmadel raske avastada, kuna keskmine pettur ei erine oluliselt keskmisest inimesest. "See on tavaliselt kolleeg, keda tuntakse abivalmi, viisaka ja mitte liiga silmatorkavana. Seega on inimesed sageli üllatunud, kui kedagi pettuses süüdistatakse. Hädaohu vältimiseks tuleks esimese sammuna luua tõhus ja jätkusuutlik riskijuhtimissüsteem pettuste ennetamiseks ja tuvastamiseks," ütles Urbsalu.

Uuringus osales 47 suurt jaekaubandusettevõtet, neist 28 Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika piirkonnast, 11 Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnast ning kaheksa Ameerikast.

KPMG on ülemaailmne auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik. KPMG tegutseb 144 riigis ning tema liikmesettevõtteis töötab 137 000 inimest.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara