Sigaretimüüjad kahtlustavad salakauba plahvatuslikku levikut

Sigarettide maaletoojad tunnevad salaturu
pealetungi omal nahal. Kui juba tunamullu oli salasigarettide turuosa 20-25%,
siis märtsis kukkus legaalsete sigarettide müük aasta varasemaga võrreldes
22%.

"No eks see on avalik saladus. Venemaalt on alati sigarette toodud, kuid eks see ole viimasel aastal ja praeguses majandussituatsioonis hoogustunud," ütles British American Tobacco Estonia juht Juhan Matt massilise sigaretiturismi kohta. "Kas salaturu osakaal nüüd 40% on, ei saa öelda, aga arvan, et üle 20% on see kindlasti," kommenteeris Matt lisades, et kõige rohkem on müük kukkunud Ida-Virumaal.

"See tähendab kaotust müügis, turuosades ja sissetulekutes," ütles Äripäevale Philip Morris Eesti korporatiivsuhete juht Kai Raamat. "Salasigaretid avaldavad negatiivset mõju ka riigi maksulaekumistele."

"Tuleb tunnistada, et salasigarettide osakaalu kasv on üha suuremaks probleemiks ja seda eriti pärast eelmise aasta oktoobris täielikult jõustunud sigarettide aktsiisitõusu, mis langes samale ajale majanduse üldise jahenemisega," tunnistas JTI Marketing and Sales OÜ korporatiivsuhete juht Jaanus Pauts.

Kui võrrelda 2008. ja selle aasta esimest kvartalit, näeb AC Nielseni turu-uuringu andmetest, et legaalsete sigarettide müügimahud on langenud keskmiselt ligi 18%. Kuude lõikes on langus pärast uue aktsiisimäära tõstmist olnud 15-22%.

kuu koguse muutus %
2008. märts 6
2008. aprill 6
2008. mai 10
2008. juuni 7
2008. juuli 5
2008. august -4
2008. september -16
2008. oktoober -18
2008. november -19
2008. detsember -20
2009. jaanuar -15
2009. veebruar -18
2009. märts -22

Suitsetamisest loobujate arv küünib 1-2%ni aastas. "Seega loogiline järeldus on, et suur enamus müügilangusest on seotud illegaalse kaubanduse kasvuga. Toodete lõikes on selgelt näha, et inimesed ostavad võrreldes varasemaga odavamaid sigarette," arutles Pauts.

Ta lisas, et prestige ja premium (sigaretipaki hind 37 krooni ja rohkem) klassi sigarettide asemel eelistatakse sub-premium (31-36 krooni pakk) tooteid. Mid price (28-30 krooni pakk) segment väheneb ja value (26-27 krooni pakk) kasvab. Samas lähevad paljud value segmendi ostjad üle salasigarettide tõmbamisele.

Ega väga konkreetseid ja häid lahendusi pole, aga kindlasti tuleks kaaluda piirikontrolli tõhustamist, maksuvaba sigaretikoguse piiramist ja salakaubandusega seotud karistuste karmistamist, leidis Pauts.

"Sarnaselt Leeduga võiks maksimaalseks lubatud sigaretikoguseks maismaad mööda tuues olla ühe ploki ehk 200 sigareti asemel kaks pakki ehk 40 sigaretti," pakkus Pauts. "Praegune kuni 18 000kroonine trahv ei ole proportsionaalne võrreldes võimaliku kasuga, mis saadakse maksumärkideta sigarettide müümisest, sest legaalse sigareti hind Venemaal ja Eestis võib erineda kuni 5,5 korda," märkis ta.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara