Reisija tohib peagi tuua Eestisse vaid kaks pakki sigarette

Rahandusministeeriumis valminud
seadusemuudatuse eelnõu jõustumisel väheneb viis korda Eestisse üle Euroopa
Liidu välispiiri tuua lubatavate sigarettide hulk.

Eelnõu seletuskirja kohaselt on seadusemuudatuse ajend majandusolukorrast tingitud aktsiisilaekumise vähenemine. Ministeerium loodab seaduse karmistamisega piirata piiriäärsete sigaretikullerite illegaalset tegevust, kirjutas ERR.

2008. aasta lõpust on ministeeriumi info kohaselt oluliselt suurenenud inimeste arv, kes kasutavad ära võimalust tuua reisijana kolmandast riigist – peamiselt Venemaalt – lubatud koguste piires alkoholi ja tubakatooteid. Piiri ületab iga päev ligi 8000 inimest, kellest ligi 90%-l on kaasas maksimaalne kogus alkoholi ja sigarette.

Maksu- ja tolliameti andmeil on 2009. aasta jaanuaris kuine piiriületajate arv võrreldes 2008. aastaga suurenenud ligi 70%, mis tähendab, et Eestis tarbitakse Venemaalt sissetoodud sigarette varasema 27 miljoni asemel 44 miljonit tükki kuus. "Tõenäoliselt on nii suur muutus tingitud ka asjaolust, et alates 2008. aasta juulist saavad Venemaa kodanikud, kes omavad nn halli passi, käia Venemaal viisavabalt," märkis ministeerium oma teates.

Samuti soovib riik tõrjuda legaalsest müügivõrgust ka mittelegaalset aktsiisiga maksustamata ehk topsidesse pakendatud viina. Kehtiv aktsiisiseadus näeb ette üle 22kraadise kangusega alkoholi maksumärgistamise, mis on villitud müügipakendisse mahuga alates 0,2 liitrist või millelt makstav aktsiisisumma on üle 14 krooni müügipakendis oleva alkoholi kohta. Eelnõuga vähendatakse maksumärgistamisele kuuluva kange alkoholi müügipakendi mahtu 0,2 liitrilt 0,05-le liitrile ning kaotatakse aktsiisisumma kriteerium. Seadusemuudatus peaks jõustuma 1. juulil ning enne seda müügivõrku paisatud topsiviina tohib müüa 1. augustini.

"Kuigi reisijate sissetoodud alkoholi ja tubakatooteid on lubatud kasutada vaid mitteärilisel eesmärgil, on isikliku otstarbe kindlakstegemine piiril keeruline. Enamasti ületavad n-ö kullerid piiri ühe päeva jooksul mitu korda ning soetatud alkohol ja tubakatooted müüakse edasi kokkuostjatele, kes hiljem kauba realiseerivad. Selline tegevus on tulus, sest nt sigarettide aktsiisimäär Vene Föderatsioonis on üle kümne korra väiksem kui Eestis," teatas rahandusministeerium.

Aktsiisiseaduse kohaselt on lubatud kolmandast riigist saabuvatel reisijatel tuua lubatud piirkoguste ulatuses aktsiisikaupa vaid korra ühe päeva jooksul. Praktikas reisijate topeltpiiriületusi aga ei kontrollita.

Eesti on kehtestanud maksuvabastuse koguseliseks piiranguks 200 sigaretti ning soovib seda nüüd vähendada Euroopa Nõukogu direktiivi miinimummäära ehk 40 sigaretini. Suitsetamis- ja närimistubakat tohib 1. juulist Eestisse tuua aga praeguse 250 grammi asemel 50 grammi.

Rahandusministeerium lisab eelnõu seletuskirjas, et seadusemuudatusest on kasu peamiselt vaid siis, kui tema haldusalas tegutsev maksu- ja tolliamet kontrolle piiril suurendab. Nimelt jõuab toll näiteks Narva piiripunktis teha praegu keskmiselt 2000 läbivaatust kvartalis.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara