Kohus: Kruuda peab tagastama Alta Capitalile ettemaksu

Stockholmi arbitraažikohus tegi täna otsuse
Alta Capital Partnersi ja Kalevi vahelises vaidluses, mille kohaselt tuleb
Kalevil (nüüdne AS Luterma) tagastada Alta Capitalile toiduainetööstuste ostuks
tehtud ettemaks koos viivisega.

Summa on kokku ligikaudu 6,6 miljonit eurot (s.o 103 miljonit krooni), teatas Alta Capital Partners. Arbitraažikohtu otsus on lõplik ja ei ole edasikaevatav.

Alta Capital Partnersil oli vastavalt 2007. aasta septembris sõlmitud lepingule kavas osta Kalevi toiduaineteüksus ja AS Tere. Veebruaris 2008 tasus Alta Capital tehingu ostuhinnast ettemaksuna Kalevile 6 miljonit eurot ehk ligi 93,9 miljonit krooni. Süveneva ülemaailmse finants- ja majanduskriisi oludes osutus tehingute finantseerimine plaanitust aeganõudvamaks. Kuna Kalev seetõttu läbirääkimisi jätkata ei soovinud, oli Alta Capital sunnitud lepingutest 2008. aasta juunis taganema. Muu hulgas pidi Alta Capital loobuma senistest kokkulepetest oma finantseerimispartneritega.

Sõlmitud lepingute kohaselt kandis võimaliku finantskriisi tekkimise riski Kalev, on Alta Capital Partnersi seisukoht. Seega andsid lepingud aluse tehingust loobumiseks ilma leppetrahvide ja kahju hüvitamise kohustuseta. Sel juhul peab Kalev tingimusteta tagastama juba saadud ettemaksu. Kalev asus siiski seisukohale, et kokkulepetest hoolimata ei pea ettevõte neile juba tehtud ettemaksu ostjale tagastama, ning kandis saadud ettemaksu 2008. aasta suvel täies ulatuses kasumisse.

Stockholmi kaubanduskoja arbitraažikohtu seisukoht on ühene: Kalevil tuleb tagastada kogu ettemaks. Alta Capital tegi lepingute lõpuleviimiseks vahekohtu hinnangul kõik endast oleneva ega vastuta tehingu ärajäämise eest.

“Arbitraažikohtu otsus kinnitab, et Alta Capital käitus vastaspoole suhtes korrektselt ka siis, kui olukord finantsturgudel muutus üliraskeks. Paraku katkes Kalevi kannatus just siis, kui tehingu täitmine oli käega katsutav,” kommenteeris arbitraažikohtu otsust Alta Capitali juhivpartner Indrek Rahumaa. „Usun, et meie raha aasta aega kasumina kajastanud Oliver Kruudal jätkub pärast otsusega tutvumist jaksu ja tahet see tagasi kanda.“

Alta Capital Partners sõlmis lepingud ASi Kalev Chocolate Factory, ASi Tere ja nende sidusettevõtjate omandamiseks ASilt Kalev ja ASilt Rubla 2007. aasta septembris. Tehingute lõpuleviimine oli esialgselt kavandatud 2008. aasta 30. maiks. Alta Capital Partnersi gruppi kuuluv AS Alta Foods esitas Stockholmi Arbitraažiinstituudile arbitraažitaotluse Alta Foodsi poolt ASi Kalev vastu esitatava hagi lahendamiseks novembris 2008. Taotluses nõuti Kalevilt 6 miljoni euro suuruse ettemaksu tagastamist koos viivisega.

Oliver Kruuda (vasakul) ja Indrek Rahumaa

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara