Ordi juht: omanike taskute sügavusest sõltub ettevõtete saatus

Arvutite tootmise ja müügiga tegeleva Ordi
juht ja omanik Sulev Sisask ütles, et praegu sõltub ettevõtete jätkamine tihti
sellest, kui sügavad on omaniku taskud ja kas ettevõttel on varusid, millega
keerulised ajad üle elada.

„Rasked ajad, nagu kõigil. Aga selles ma ei kahtle, kas me saame hakkama,“ kommenteeris Sisask Ordi tegevust. Ettevõte siiski erinevalt mõnest konkurendist pole pidanud poode sulgema, aga neil on ka mõnevõrra teistsugune kontseptsioon näiteks võrreldes põhilise konkurendi ML Arvututitega.

Sisask usub, et Ordi elab keerulised ajad üle, sest ettevõte on piisavalt hästi kapitaliseeritud.

„Oleme vastavalt vanale eestlaste kombele toiminud: kartul ja vili on rasketeks aegadeks sügavale maa sisse kaevatud, nüüd on siis aeg see välja võtta,“ märkis ettevõtja.

Ettevõte on pidanud ka inimesi koondama ja osalist tööaega kasutama. „Tööd on oluliselt vähem, kuskil 40% vähem kui mullu samal ajal. Käive on kukkunud umbes 50% ning kasum veel rohkem,“ rääkis Sisask ning lisas, et aasta lõpeb tõenäoliselt kahjumiga. „Kulude vähendamine on aeglasem protsess võrreldes käibe kukkumisega,“ märkis ta.

Sisask kinnitas, et inimesed ostavad praegu pigem odavamaid asju ja vähem. „Kui varem osteti emotsiooni ajal, siis nüüd ikka pigem vajaduste järgi,“ nentis ta. Kaubavalikus ta siiski drastiliste muutuste tegemise vajadust ei näe.

Ka sügisperiood ei tohiks väga nutune tulla, sest tavaliselt see aeg arvutimüüjatel pigem parem aeg. Aga 2010. aasta algus on oluline, sest tavahooaeg võib tulla raske, sest pole teada, kuidas edasi läheb, näiteks kui palju hakkab avalik sektor jälle arvuteid ostma või välja vahetama. Ning 2010. aasta teises pooles võib isegi tõusu näha, prognoosis Sisask, lisades, et 2010 siiski olukord pigem tasakaalustub.

Kuid, kas kõik elavad rasked ajad turul üle? Sisaski sõnul on loogiline, et osa tegutsejaid kaob turult, sest turg tõmbub kokku. „Praegu oleneb palju omanike heatahtlikkusest ja võimaluste piires. Hetkel on ettevõtte omanikel oluline sõna öelda, kas ettevõte tegutseb edasi või mitte. Kas nad hakkavad oma rahakotti tühjendama ettevõtte päästmiseks või mitte,“ nentis Sisask, lisades, et just omanike otsused on praegu Eesti majandusele kõige tähtsamad.

Sisask märkis, et ta ise ei tahaks mõnda hädas konkurenti osta, sest Eesti turg on nii väike, et sel poleks erilist efekti. „Tuleks suurendada pigem enda turuosa või võimalusi turul müügiks. Praegu on turul kõik prognoosimatu ja ost võib osutuda karuteeneks. Milleks võtta täiendavaid riske?“ arutles ta.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

SALONSHOP BALTIC OÜ otsib TURUNDUSJUHTI

Salonshop Baltic AS

31. detsember 2018

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara