Arumäe: plussis jooksevkonto on hea uudis

Jooksevkonto tasakaalustumise taga on
tarbimise ja investeerimise nõrk seis, mis näitab majanduse põdurat tervist,
kuid iseenesest on tegemist positiivse uudisega, ütles SEB makroanalüütik Ruta
Arumäe.

„Et jooksevkonto on Eestis tasakaalustunud ning isegi väikeses ülejäägis, on Eestile hea uudis, sest see tähendab edasiste haavatavuste vähenemist,“ märkis Arumäe ning lisas, et tegemist on ühe põhilise tasakaalustamatuse näitajaga, mis lihtsalt pidi tasakaalustuma.

„Nüüd katab Eesti investeeringutevajaduse täielikult sisemaine sääst ning on aeg oma võlgu välismaailma ees vähendada,“ selgitas ta.

Arumäe tõi välja ka teistsuguse vaatenurga ehk raha ei voola enam nii meeletult sisse, et me üle tarbida saaks. „Loomulikult kajastab see seda, et investeeringuvajadus Eestis on ajutiselt väga väikeseks kärbunud ning jooksevkonto on tasakaalustunud eelkõige tarbimise ja investeerimise kidura seisu tõttu, mis näitab majanduse hetkel põdurat tervist,“ rääkis Arumäe.

„Aga nüüd, kui jooksevkonto on tasakaalus, oleme jõudnud punkti, kus me ei sõltu välisrahastamisest ning selle kokkutõmbamine ei saa olla enam edasise majanduslanguse põhjustajaks,“ lisas ta optimistlikumalt.

Kuigi jooksevkonto tasakaalustumine oli võimalik üksnes majanduskriisi tingimustes, olles ühtaegu nii selle tulemus kui ka põhjus, siis ega enne jooksevkonto ülejääki jõudmist uut majandustõusu tulla ka ei saa, selgitas ta.

Selleks aastaks prognoosib Arumäe jooksevkontole kerget ülejääki. Põhjuseks asjaolu, et sisenõudlus jääb ilmselt veel mõneks ajaks tunduvalt kiduramaks, samal ajal kui välisnõudluses on loota stabiliseerumist. „See aitab ekspordile orienteeritust suurendada ning paneb aluse tervislikumale majanduskasvule,“ võttis ta kommentaari kokku.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara