Tulevikuinstituut: tulevik on eksport kaugturgudele

Tulevikumajandus on ekspordimajandus, kuid
mitte lähiturgude, kus seniajani suurem osa ekspordist toimus, vaid uutel ja
kaugematel, ütles Tallinna Ülikooli Eesti Tulevikuuuringute instituudi direktor
Erik Terk.

Eesti Piimaliidu konverentsil märkis ta, et ei usu, et tulevikumajanduse turud nii lokaalseks jäävad, kui nad seda praegu on. „Lähedalt vaadates oleme äärmiselt Läänemere tsentristlik majandus,“ rääkis ta ning selgitas, et usub meid jäävat ka edaspidi Läänemere keskseks, kuid turgudes, kuhu toota, toimuvad selged muutused. „Peame arvestama kaugturgudega tunduvalt rohkem kui seni,“ lisas ta. Välisturgudele sobivad tooted on praegu märksõna, kinnitas Terk.

Siseturu ostuvõime tõusmise peale tasub tema sõnul lootma hakata alles peale pikaajalist edukat eksporti. Nii suurt rolli nagu mängis siseturu ostuvõime enne majanduskriisi, ei hakka see enam kunagi mängima.

Praeguse olukorra kohta ütles Terk, et palgalangetused ei ole olnud piisavalt suured, et see mõjuks positiivselt meie konkurentsivõimele.

Arengufondi poolt tellitud uuringust selgus, et kriisi algstaadiumis oli kolme sorti ettevõtteid:

*ei soovi või ei suuda muuta tehnoloogilist kohta väärtusahelas ehk soovivad teha midagi lühiajalist probleemide ilmnemisel
*püüavad muutuda praegu spetsialiseerutud ärivaldkonna raames
*põhitegevuse fookus muutub ehk teevad midagi senise valdkonna sarnast, kuid ärimudel või tooted on teised

Tergi sõnul on selge signaal, et esimene tüüp ettevõtteid enam tänases majanduses ei tööta.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara