Audiitoril on puukfirmat avastada väga keeruline

Kui ettevõte ise pettust ei
kahtlusta, on ka audiitoril selle avastamine väga keerukas, ütles selle
kevadeni Tallinna Kaubamaja auditeerinud ASi Ernst Young
Baltic partner Ivar Kiigemägi.

Kiigemägi selgitas, et audiitor otsustab, kui palju ja milliseid protseduure läbi teha, et auditi õigsuse kohta tõendusmaterjali koguda. Sealhulgas hinnatakse riski, et raamatupidamise aastaaruanne, mis on üks auditi koostamise aluseid, võib sisaldada pettustest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi.

Ta lisas, et vajalike protseduuride kavandamiseks võtab audiitor arvesse õige ja õiglase raamatupidamise aastaaruande koostamiseks ja esitamiseks ettevõttes juurutatud sisekontrolli süsteemi, kuid ta ei avaldada arvamust sisekontrolli tulemuslikkuse kohta.

„Ehk teisisõnu, kui on põhjust arvata, et esinevad pettused, siis audiitor saab oma tegevust planeerida niimoodi, et neid tuvastada. Samas kui sellised kahtlused puuduvad, siis on avastamine väga keerukas,“ ütles ta. „Võimalike pettuste avastamiseks on soovitav teostada erikontroll, mille otsene eesmärk olekski tuvastada võimalikke pettusskeeme.“

Eelmisel nädalal kirjutas Eesti Ekspress, et augusti lõpus andis Tallinna Kaubamaja kinga nn Digimaailma juhataja Marko Sauemägile ja kategooriajuhi Margus Keidlale, kes ostsid oma puukfirma kaudu sisse kaupu kõrgema hinnaga kui otse ostes.

Kiigemägi, kelle firma auditeeris ligikaudu samal perioodil Tallinna Kaubamaja, ütles Äripäevale, et ei saa kommenteerida, kas nad panid auditeerides tähele mingeid iseärasusi. „Vastavalt audiitortegevuse seadusele on audiitor kohustatud hoidma saladuses kutsetegevuse käigus teatavaks saanud andmeid,“ põhjendas ta.

OÜ NG Investeeringuid, sh nende suurosalusega ASi Tallinna Kaubamaja auditeerib sellest kevadest Pricewaterhouse Coopers. Audiitorivahetuse järgselt ütles NG Investeeringute juht Jüri Käo Äripäevale, et neil lõppes Ernst Youngiga kolmeaastane leping, misjärel osutus uue konkursi käigus võitjaks Pricewaterhouse Coopers. „Mingeid pretensioone meil Ernst Youngi vastu ei ole,“ kinnitas Käo.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara