Maxima: eestlased valmistuvad säästujõuludeks

Turu-uuringufirma Rait poolt Maxima tellimusel korraldatud tarbijauuring näitas, et kui mullu jõuluostlemisel veel trotsiti masu, siis praeguseks on majandussurutis tarbijakäitumist oluliselt muutnud ning eestlased on selgelt säästvamad, teatas Maxima.

Nii Eestis, Lätis, kui ka Leedus läbiviidud tarbijaküsitlus näitab, et pered loodavad kulutada tänavu pühadel tunduvalt vähem kui mullu, kauplustes eelistatakse kampaaniatooteid ja oodatakse senisest ulatuslikemaid allahindlusi.


Kui  Eestis  arvas mullu 41% küsitletutest, et majanduskriis ei mõjuta nende lähedaste tarbimiskäitumist pühade ajal, siis tänavu uskus nii vaid 17 protsenti.  Kui mullu plaanis jõululaua katmiseks kulutada alla 1000 krooni  38% eestlastest, siis tänavu piirdub selliste kulutusega juba  67% tarbijatest. Kui mullu kulutas jõulutoidule ja jookidele üle 1350 krooni iga viies Eesti pere, siis tänavu planeerib sarnaseid kulutusi vaid iga kümnes. See näitaja on Eestis veidi väiksem kui teistes Balti riikides, sest üle 1350 krooniseid kulutusi jõulutoidule plaanib iga viies leedulane ja iga kuues lätlane.


Eestlased loodavad hoida kokku ka jõulusöökidelt, nimelt valmistavad tänavu  kõik toidud ise tervelt 92% peredest, mullu oli see näitaja 75%. Pisut üle poole eestlastest loodab siiski, et kulutused kingitustele jäävad sellel aastal sarnasteks mullustega. Kingitused ostetakse mullusest pisut hiljem, kui mullu oli kingitused novembris soetatud juba 19% eestlastest, siis tänavu oli varakult kingiotsimisega alustanud vaid 7%.


Ligi 40% eestlastest plaanib pühadekulutusi tänavu vähendada. Neist 44% plaanib osta vähem kingitusi, 36% loodab aga läbi ajada odavamate kingitustega. Veerand eestlastest panustab kulutuste kärpimisel kaupluste allahindlustele, plaanides koostada nii jõulumenüü kui ka kingituste nimekirja vastavalt sooduskampaaniatele.


34% vastanute sõnul sunnib kokkuhoiuks pere halvenenud finantsseis. 21% peredest tõi põhjuseks vähenenud sissetulekud. 14% säästab, sest kardetakse pere majandusseisu edasist halvenemist. 64% eestlastest on veendunud, et tänavu tulevad säästujõulud ka nende lähedastel ning sõpradel. Jõuluid tähistatakse valdavalt kodus (68%) oma pere seltsis või siis külastatakse lähisugulasi (19%). Vaid 2 protsenti eestlastest sõidab jõuludeks välismaale, veel mullu plaanis seda teha 9% küsitletutest.

Rait tegi tarbimisanalüüsi 18-28. novembrini läbiviidud telefoniküsitluse põhjal. Kõikides riikides küsitleti üle  500 inimese vanuses 25-54 aastat.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara