Suured raamatumüüjad ei tihka tulemustest rääkida

Raamatuäri turuliider Rahva Raamat ja tema ainus tõsiseltvõetav konkurent Apollo Raamatud turul toimunud muudatustest ja möödunud aasta tulemustest rääkida ei tahtnud.

"Kuna Rahva Raamat on börsiettevõtte osa,  saaksime nendele küsimustele põhjalikumad kommentaarid anda alles peale Ekspress Grupi börsiinfo avaldamist 2009. aasta kohta," vabandas end Rahva Raamatu juhatuse esimees Gertti Kogermann.

Rautakirja Eesti tegevjuht Ivar Vendelin ei pidanud turumuutustest ja tulemustest rääkimist möödunud nädalal vajalikuks ega võimalikuks.

Suured raamatute jae- ja hulgimüüjad lasid otsekui vastastikusel kokkuleppel saladusena paista ka müügi edendamiseks tehtud hinnaalandusi, raamatu keskmise müügiperioodi pikenemist, suhteid kirjastajate ja suurklientidega, laovarusid ning sektoris tegutsevate ettevõtete omavahelisi vahelisi võlgu.

Kui Rahva Raamati juht hoidis laienemise koha pealt suu kinni, siis Vendelin märkis, et märtsis moodustub Apollo Raamatute ASi osalusel ühisfirma Rautakirja Eesti, kuhu kuuluvad ka Lehepunkt AS, R Kiosk AS, Forum Cinemas AS ja Forum Cinemas Home Entertainment AS. Samas ei näinud Vendelin praeguses turusituatsioonis otstarvet konkurentide omandamises.

"Rautakirja Eesti ega Apollo Raamatud ei pea ega ole pidanud läbirääkimisi Rahava Raamatu omandamiseks. Meile kuuluv ettevõte ja kaubamärk Apollo Raamatud on piisav, et Eesti turul tegutseda ja kasumlikult areneda," kommenteeris Vendelin Rahva Raamatu ülevõtmise võimalust.

"Eks aeg näitab, kas antud suure ühisfirma loomine on efektiivsem ja loob mitme eraldi firmaga võrreldes lisaväärtusi," kommenteeris Kogermann konkurendi tegemisi. "Arvestatavat koostööd on nad Eesti turul omavahel ju juba aastaid teinud. Samas kui konkurent tugevneb, annab see kindlasti ka meie arengule ja ambitsioonidele hoogu juurde."

Kirjastajate seas ringlevat kuuldust, nagu oleks Rahva Raamat sundmüügis, Kogermann ei kommenteerinud. Mingeid ilmseid viiteid sundmüügile pole: Krediidiinfo andmeil pole ettevõte ega Ekspress Grupp jäänud võlgu ka maksuametile või pangale.

"Mis puudutab raamatukaubanduse tulevikku Eestis, oleme võtnud selge seisukoha, et tulevikuinvesteeringud tuleb teha ajal, mil turul valitseb madalseis. Seda selleks, et olla tulevikus oma klientidele parem ja atraktiivsem," jäi Vendelin tulevikuprognoosides umbmääraseks.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara