Venemaa viljamüük võib hinda veelgi alla kiskuda

Venemaa plaan vabaneda 10 miljonist tonnist riiklikult kokku ostetud viljast ehk 10% aastasest kogutoodangust võib maailma ja Euroopa Liidu viljaturule märkimisväärset mõju avaldada.

Võrdluseks, ELi aastasest kogutoodangust läheb lattu viis korda vähem vilja ehk 2%, rääkis Äripäevale põllumajandusministeeriumi põllumajandusturu korraldamise osakonna taimekasvatussaaduste büroo juhataja Erkki Miller.

"Tõenäoliselt ei paisata kohe kõike 10 miljonit tonni interventsioonivilja müüki, kuna olukord maailma viljaturul on jätkuvalt keeruline - suured viljavarud, madal kokkuostuhind ja suhteliselt head eeldatavad saagid kõigis suuremates tootjariikides," arutles Miller. Kui arvestada, et 10 miljonit tonni interventsioonivilja moodustab Venemaa teravilja aastasest kogutoodangust 10%, on tegemist märkimisväärse kogusega, lisas ta.

Kuna viimastel aastatel on Venemaalt Eestisse väga vähe vilja toodud, pole interventsioonivilja müükipaiskamisest Eesti turule tekkiv oht kuigi suur, märkis Miller. Arvestada tuleb aga sellega, et Venemaa interventsioonivilja suhteliselt suur kogus mõjutab kaudselt maailma ja ELi turgu, sealhulgas ka Eesti turgu.

Milleri sõnul on Venemaa üks peamisi eksporditurge viimasel ajal olnud Põhja-Aafrika ja Musta mere piirkond.

Viimaste prognooside kohaselt jätkub maailmas ka sel aastal nisu tarbimise suurenemine ja tootmise vähenemine. Esialgsetel andmetel toodeti 2009. aastal nisu 675 miljonit tonni, tarbiti aga 645 miljonit tonni. International Grains Council andmetel prognoositakse 2010. aasta nisutoodanguks 658 miljonit tonni ja tarbimiseks 654 miljonit tonni.

ELis on 2010. aasta mai alguseks sekkumiskokkuostu pakutud 5,6 miljonit tonni vilja, millest 5,3 miljonit tonni moodustab oder ja 0,3 miljonit tonni nisu. Ladudesse on vastu võetud 3,6 miljonit tonni vilja, millest 3,4 miljonit tonni on oder ja 0,2 miljonit tonni nisu.

Nisu ekspordi hind oli põllumajandusministeeriumi andmetel 11. mai seisuga USAs 196 dollarit tonn, Argentiinas 242 dollarit tonn, Austraalias 186 dollarit tonn, Kanadas 262 dollarit tonn, ELis 170 dollarit tonn ja Musta mere piirkonnas 160-170 dollarit tonn. Odra ekspordi hind oli samal ajal Austraalias 158 dollarit tonn, ELis 138 dollarit tonn ja Musta mere ääres 145 dollarit tonn.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara