Tarbijakaitse juulis kardetud hinnatõusu ei täheldanud

Tarbijakaitseamet ei täheldanud kardetud hinnatõusu esimesel kuul ehk juulikuises hinnavaatluses võrreldes juuniga olulisi erinevusi.

Kuna 1. juulist jõustus kohustus avaldada hindu kahes vääringus, vaatles tarbijakaitseamet neid nii kroonides kui eurodes. Informatiivsete eurohindade avaldamise kohustusega seonduvat ja kardetud hinnatõusu esimesel kuul ei ilmnenud.

Ühekuise vaatlusperioodi põhjal on ennatlik märkida, kas hindade kahes vääringus avaldamise kohustusega kaasneb ka mõju hindadele. Paraku on üksikuid ilminguid, kus kaupleja on uut kohustust tõlgendanud selliselt, et on praegu vaid informatiivse eurohinna kujundanud võimalikult ümmarguseks ning konverteerinud selle järgi ka tootele/teenusele uue kroonihinna, teatas amet.

Üks tuntumaid sellelaadseid juhtumeid on Tallinna restoran Vapiano, kes nii kodulehel kui ka kohapeal olevas menüüs esitab kroonihindu selliselt, et neid ei ole Eesti kroonides võimalik maksta. Tarbijakaitseamet saatis ettevõttele kirja, milles palus selgitust. Kui hind on avaldatud summas, mida pole sularahas võimalik maksta, on tegu eksitava kauplemisvõttega ning see on karistatav.

Lisaks kontrollis tarbijakaitseamet juulis veel 29 Tallinnas – enamasti vanalinna piirkonnas – asuvat toitlustusettevõtet. 15 toidukohas rikkumisi ei tuvastatud, kolmes ei oldud kroonides avaldatud hinna ümberarvestamisel eurodesse kasutatud Eesti Panga kurssi (1€ = 15,6466 krooni). Rikkumisi, kus ümberarvutamisel saadud tulem ei olnud ümardatud ühe sendi täpsusega kolmanda koha järgi pärast koma oli üheksas ettevõttes. Kahes restoranis – Kloostri Ait ja Kuluaar – puudusid eurohinnad sootuks.

Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste sõnul on eurohindade näitamine kõrvuti krooniga kehtestatud majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusega. Määruse mittetäitmine on karistatav ning amet on asunud rikkumiste ilmnemisel võtma kasutusele ka vastavaid meetmeid. "Tänaseks on kohustus kehtinud juba ligi kuu ning enam ei ole aktsepteeritavad jõudluse või teadlikkuse puudusele viitavad argumendid," lausus Sooniste.

Tarbijakaitseameti hinnavaatlus hõlmas juulis nelja linna kaupluseid. Tallinnas, Tartus, Jõhvis ning Kuressaares käidi kokku viieteistkümnes kaupluses – Rimides, Selverites, Prismas, Maximates, Säästumarketites ning Konsumites. Monitooringu tulemusi analüüsides ei täheldanud amet olulisi hinna muutusi võrreldes juuni vaatlustulemustega.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara