Tarbijakaitse juulis kardetud hinnatõusu ei täheldanud

Tarbijakaitseamet ei täheldanud kardetud hinnatõusu esimesel kuul ehk juulikuises hinnavaatluses võrreldes juuniga olulisi erinevusi.

Kuna 1. juulist jõustus kohustus avaldada hindu kahes vääringus, vaatles tarbijakaitseamet neid nii kroonides kui eurodes. Informatiivsete eurohindade avaldamise kohustusega seonduvat ja kardetud hinnatõusu esimesel kuul ei ilmnenud.

Ühekuise vaatlusperioodi põhjal on ennatlik märkida, kas hindade kahes vääringus avaldamise kohustusega kaasneb ka mõju hindadele. Paraku on üksikuid ilminguid, kus kaupleja on uut kohustust tõlgendanud selliselt, et on praegu vaid informatiivse eurohinna kujundanud võimalikult ümmarguseks ning konverteerinud selle järgi ka tootele/teenusele uue kroonihinna, teatas amet.

Üks tuntumaid sellelaadseid juhtumeid on Tallinna restoran Vapiano, kes nii kodulehel kui ka kohapeal olevas menüüs esitab kroonihindu selliselt, et neid ei ole Eesti kroonides võimalik maksta. Tarbijakaitseamet saatis ettevõttele kirja, milles palus selgitust. Kui hind on avaldatud summas, mida pole sularahas võimalik maksta, on tegu eksitava kauplemisvõttega ning see on karistatav.

Lisaks kontrollis tarbijakaitseamet juulis veel 29 Tallinnas – enamasti vanalinna piirkonnas – asuvat toitlustusettevõtet. 15 toidukohas rikkumisi ei tuvastatud, kolmes ei oldud kroonides avaldatud hinna ümberarvestamisel eurodesse kasutatud Eesti Panga kurssi (1€ = 15,6466 krooni). Rikkumisi, kus ümberarvutamisel saadud tulem ei olnud ümardatud ühe sendi täpsusega kolmanda koha järgi pärast koma oli üheksas ettevõttes. Kahes restoranis – Kloostri Ait ja Kuluaar – puudusid eurohinnad sootuks.

Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste sõnul on eurohindade näitamine kõrvuti krooniga kehtestatud majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusega. Määruse mittetäitmine on karistatav ning amet on asunud rikkumiste ilmnemisel võtma kasutusele ka vastavaid meetmeid. "Tänaseks on kohustus kehtinud juba ligi kuu ning enam ei ole aktsepteeritavad jõudluse või teadlikkuse puudusele viitavad argumendid," lausus Sooniste.

Tarbijakaitseameti hinnavaatlus hõlmas juulis nelja linna kaupluseid. Tallinnas, Tartus, Jõhvis ning Kuressaares käidi kokku viieteistkümnes kaupluses – Rimides, Selverites, Prismas, Maximates, Säästumarketites ning Konsumites. Monitooringu tulemusi analüüsides ei täheldanud amet olulisi hinna muutusi võrreldes juuni vaatlustulemustega.

Osale arutelus

Toetajad

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV keskmistele ja suurtele ettevõtetele

Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Lihtsam viis e-poe loomiseks

Müü oma tooteid kasutades Eesti suurimat pilve-põhist platvormi! Meie võimas e-poe lahendus annab sulle kõik vajalikud tööriistad ehitamaks endale sobiv e-pood.

Statistika

Teabevara