Sõrmkübaramäng riigihangetel

Äripäev avaldas täna ilmunud uurivas artiklis valiku kavalaid nippe, kuidas riigihankel konkurendid üle kavaldada või kuidas hankija saab oma lemmikpakkujale juba eos võidueelise luua.

“Meil on tekkinud tõsine soov mitte osaleda riigihangetel, sest asi läheb juba täiesti jaburaks. Raiskame oma aega sellele, et lugeda ridade vahelt suunatud vihjeid või kavalusi,” võttis olukorra hankemaailmas ilmekalt kokku Knopka kauplusteketti pidava OÜ Charlot omanik Kuno Pindmaa.

Riigihangetel osalemine on kaugel tuimast numbrite ritta ladumisest, see nõuab suurt loomingulisust, matemaatilist kavalust ning “lõksude” otsimist. “Kui hange on kavalalt koostatud, on kõik osalejad paratamatult sunnitud samuti kavaldama,” sõnas Büroomaailma kauplusi omava ASi Infotark juht ja üks omanikest Jüri Ross.
Riigihangetel osalejad nentisid justkui ühest suust, et maksumaksjale kahjulike trikitamiste vältimiseks tuleb tõhustada järelevalvet.

“Asi taandub järelkontrollile. Kes ja kuidas seda kontrolli peaks teostama ja kas seda üldse teostatakse? Mina ei saa järelevalvet teha, mina saan ainult kaevata, et ma pole rahul. Aga mis sellest kasu on?” arutles Kuno Pindmaa.

Miks skeemidel lastakse toimida?

Võib küsida – miks lasevad hangetel osalejad ise kõikvõimalikel skeemitamistel rahulikult toimuda?

Põhjuseid on mitu: iga ettevõtja soovib edaspidigi hankijale pakkumusi esitada, mistõttu on reeglina kasulikum suu kinni hoida ning pisemate hangete puhul on vaidlustuskomisjonile kaebuse esitamine liigne aja- ja närvikulu. Lisaks osalejate endi dilemmadele loob ka riigihangete süsteem soodsa pinnase karistamatuks trikitamiseks.

Eriti paindlik on praegu lihthanke korraldamine, kus tuleb lähtuda üksnes riigihangete üldpõhimõtetest, mis on aga tihti vaieldavad ja väänatavad. Hankijale on lihtmenetluse ja lihthanke puhul loodud ka mõnus hoob vaidlustajate vaigistamiseks – pärast lepingu allkirjastamist võitjaga pole lihthanget enam võimalik vaidlustada.

Nii võivad hankija ja hanke võitja lepingule allkirjad alla visata juba võitja väljakuulutamise hetkel ja vaidlustuskomisjonile ei saa enam ükski konkurent kaebama minna.

Rahandusministeeriumi riigihangete osakonna juht Agris Peedu sõnul saatis ministeerium juulis kooskõlastusringile riigihangete seaduse muutmise eelnõu, millega muu hulgas kehtestatakse lihthangetele menetlusreeglid.

Täna Äripäevas ilmunud trikke ja kokkumängimist hanke korraldamise eest vastutavate töötajatega kasutatakse ka erasektori hangete võitmiseks. Ettevõtete omanikele jääb üle vaid soovitada aeg-ajalt oma firmas hankeid kontrollida.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara