Paabut: tarbijahinnad kasvasid oodatust kiiremini

Ootasime aeglasemat hinnakasvu eeldades, et toiduainete hinnakasv aeglustub enam, ütles Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.

Järgneb Annika Paabuti kommentaar:

Statistikaameti andmetel oli tarbijahindade kasv selle aasta juulis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 5,2% ning eelmise kuuga võrreldes 0,5%. Ootasime pisut aeglasemat hinnakasvu eeldades, et toiduainete hinnakasv aeglustub enam – võrreldes eelmise aasta sama perioodiga näitasid kiiret hinnakasvu nt suhkur (62%) ja kohv (51%).

Lisaks eelnimetatud toiduainetele kasvasid ka juur- ja puuviljade hinnad, mis uue saagi saabumisel peaksid olema mõnevõrra odavamad. Näiteks on kartuli 45% ja õunte 46%-ne hinnatõus üllatav.

Nagu eelnevatelgi kuudel on tarbijahinnaindeksi peamiseks mõjutajaks just toiduained ja mittealkohoolsed joogid, mille hinnakasv aastatagusega võrreldes ulatus 10,8%-ni. Kiiret hinnakasvu näitasid ka alkohol ja tubakatooted, mida enim mõjutasid maksumuudatused, ning soojusenergia hinnakasvust tingitud eluaseme kulutuste kasv (5,1% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga).

Transpordi hinnakasvu (4,7%) mõjutasid ühelt poolt kasvanud ühistranspordi piletihinnad ning teisalt ka kallinenud mootorikütus. Nimetatud kulugrupid kokku (st. toit ja mittealkohoolsed joogid, eluase, transport) aga moodustavad enamiku kogu tarbijakorvi maksumusest. See sunnib paljusid majapidamisi veelgi kitsama eelarve tingimustes toimetama ning nö püksirihma pingutama, et sundkulutusi katta.

Lisaks eelnimetatud on kasvanud ka toitlustusasutuste teenuste hinnad (6,5% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga), mis on omakorda mõjutatud kasvanud turistide sissevoolust.

Lähitulevikus peaks hinnakasv küll aeglustuma, kuid ilmselt saab aeglustumine olema eelnevalt prognoositust tagasihoidlikum. Aeglasem hinnakasvu pidurdumine tuleb ühelt poolt kasvanud soojusenergia hinnast ning teisalt augustis aset leidnud elektrienergia hinnakasvust. Viimane aga kandub enamasti üle ka teistesse hindadesse. Samas on toiduainete ja kütuste hinnad maailmaturgudel pöördunud langusesse, mis annab alust uskuda, et nende tootegruppide hinnalangus ka meie tarbijahindadesse jõuab.

 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Rahva Raamat otsib HULGIMÜÜGI TURUNDUSJUHTI

Rahva Raamat AS

02. märts 2018

Tarkvara

8 põhjust, miks valida PilveNAV

PilveNAV on veebipõhine ja kuutasuline majandustarkvara arenevale ettevõttele, mis kasvab koos ettevõttega. Tarkvara on saadaval valmislahendusena ja taskukohase hinnaga.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara