Paabut: eluase ja toit laastavad rahakotti enim 

Tarbijahindade kasvu peamiseks veduriks on eluaseme kulutuste ja toiduainete hindade kasv, ütles Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.

Kommenteerib Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.

Statistikaameti hinnangul kasvasid tarbijahinnad selle aasta septembris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 5,2% ja võrreldes eelmise kuuga 0,5%. Olulisemateks panustajateks hinnakasvu olid septembris toiduainete-, transpordi- ja eluasemekulutuste kasv.

Toiduainete jätkuv kiire hinnakasv on üllatav – hinnad maailmaturgudel küll langevad, kuid hinnalangus pole ilmselt meie tootjate ja edasimüüjateni jõudnud ja/või kasutatakse ära tarbijate leplikku suhtumist hindade kasvu seeläbi kasumlikkust kasvatades. Ootasime toiduainete hindade suuremat korrigeerumist tulenevalt sesoonsetest teguritest ja tagasihoidlikumast tarbijanõudlusest. Viimast mõjutab eelkõige majapidamiste kesine sissetulekute kasv ning kahanev tarbija kindlustunne. Lisaks toiduainete ja mittealkohoolsete jookide hindade kasvule (mis moodustas tarbijahindade kasvust pisut vähem kui poole) panustasid tarbikorvi maksumuse kasvu ka eluasemele tehtavate kulutuste kasv, mille peamisteks teguriteks on energia- ja mootorikütuste hindade kasv. Üllatuslikult kiireks osutus ka riiete ja jalatsite hindade kasv (kuises võrdluses 3,5%). See on sundinud paljusid majapidamisi, kel eelarvepiirang kiiresti kasvanud hindade keskkonnas järjest kitsamaks on muutunud, oma eelistusi ümber vaatama ning eelistama kasutatud kaupade kauplusi riiete ja jalatsite soetamisel. Sellele viitab ka kasutatud kaupade jaemüügi mahtude kiire kasv sellel aastal.

Vaatamata toormete hindade langusele maailmaturul on hindade kiire kasv jätkunud, mis viitab taas kord nagu eelnevalt ka mainitud kasvanud marginaalidele. Ühelt poolt võib see olla ettevõtjate soov majandusmõõna ajal teenitud võimalikke negatiivseid marginaale nö tagasi teenida, ent võib teisalt viidata ka oodatust pisut kesisemale konkurentsile siseturul. Lähitulevikus ootame hinnakasvu aeglustumist ja seda eelkõige eeldusel, et maailmaturu hinnakorrektsioonid ja odavnenud mootorikütuste hinnad jõuvad ka Eesti hindadesse. Lisaks mõjutab üldist kasvunumbrit edaspidi ka oluliselt kõrgem võrdlusbaas.  2011. aasta keskmiseks hinnakasvuks ootame ~5%.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara