Maris Lauri: Ebakindlus ja hinnatõus pärsivad tarbimist ka edaspidi

Majandusteaduste magister ja sõltumatu majandusanalüütik Maris Lauri ennustab oma värskes Eesti majandusprognoosis, et ebakindlus ja hinnatõus pärsivad tarbimist.

Vaatamata suhteliselt kenale kasvule eelmisel aastal (4,2%) on sel aastal oodata majapidamiste tarbimiskulutuste kasvu pidurdumist. Selle aasta I pooles võib kasv olla veel suhteliselt korralik, kuid aasta lõpupoole suureneb tõenäosus, et kasv aeglustub üpriski tuntavalt.
Esiteks on piiriks kindlasti majapidamiste sissetulekud, mis küll kasvavad, kuid suhteliselt mõõdukas tempos. Märkimisväärse osa tulude kasvust sööb ära ka hinnatõus.

Teiseks on inimeste ebakindlus tuleviku osas – eriti hinnatõusu kartus, aga ka töökaotushirm – piisavalt suur, et panna neid võimaluste piires rahalisi tagavarasid suurendama. Majapidamiste säästmist suurendab ka II pensionisamba maksete taastumine. Endiselt jääb laenuvõtmine tagasihoidlikuks ja on põhjust arvata, et paari aasta jooksul jätkub majapidamiste pangalaenude mahu vähenemine. Samas hoiused suurenevad, kuigi ei teeni märkimisväärset tulu.

Majapidamiste tarbimiskasv toetus eelmisel aastal suures osas nn kompenseerivale tarbimisele ehk osteti kestvus- ja poolkestvuskaupu, mille ostud kriisiaastail edasilükati. Võib arvata, et selline ostubuum taandub juba sel aastal. Mõnevõrra antakse järgi toidukaupade ostude piiramisele, kuid tõenäoliselt suhteliselt piiratult. Teenuste tarbimine kasvab, kuigi esmatarbeteenuste puhul püütakse endiselt nende tarbimist piirata, kuna nende hinnad on märkimisväärselt kasvanud ja nende kallinemise tõenäosus on üpris kõrge. Muude teenuste osas võib kasv osutuda suhteliselt ulatuslikuks, kuid nende teenuste osakaal tarbimiskorvis pole väga suur ja kulutuste suurendamist saavad endale lubada siiski eelkõige parema sissetulekuga pered. Võib siiski arvata, et tööhõive ja palgakasvu tulemusena teevad ka väiksemate sissetulekutega pered mõned suuremad ja/või tavapärasest tarbimisest kõrvalejäävad ostud.

Osale arutelus

  • Annika Matson

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara