Analüüs: jaekaubanduse kasv jääb ka sügis-talvel 7% kanti

Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut kirjutab analüüsis, et lähitulevikus jäävad jaekaubanduse kasvumäärad stabiilselt 7% lähedale.

Statistikaameti andmetel kasvas jaekaubandusettevõtete müügimaht juunis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes püsihindades 6,5% ning suurimat kasvu võis täheldada apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes, kus müügimahud kasvasid püsihindades  eelmise aastaga võrreldes 15,4%. Üle 10% aastakasvu püsihindades võis täheldada ka spetsialiseerimata kaupluste (peamiselt kaubamajad jmt) müügimahtudes ja müügis interneti või posti teel. Samas toidukaupluste müügimahud on kasvanud aasta algusest saadik ligi 9% (eelmise aasta esimese kuue kuuga kasvasid toiduainete kaupluste spetsialiseerimata kaupluste, kus ülekaalus toiduained, müügimahud keskmiselt püsihindades veidi vähem kui 6% aastases võrdluses). Selline kasvu kiirenemine ühelt poolt on selgitatav toiduainete hinnakasvu pidurdumise ja kõrgema võrdlusbaasiga, ent teisalt võib müügimahtusid mõjutada ka tarbijate eelistuste muutus ning majapidamiste kasutatava tulu tagasihoidlik kasv. 

Võrreldes eelneva kuuga on jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük Statistikaameti andmetel kasvanud 3% (sesoonselt kohandatud andmetel 1%), mis omakorda kirjeldab kasvutrendi jätkumist.  

Aasta teiseks pooleks ootame jaekaubandusettevõtete müügimahtude kasvu jätkumist, mis tuleneb osalt jätkuvalt kasvavast Eestit väisavate turistide arvust ning eestimaalaste eelistustest veeta suvepuhkus just kodumaal. Lisaks mõjutab kulutamisjulgust ka majapidamiste sissetulekute kasv, mida omakorda mõjutab nii olukorra paranemine tööturul kui ka kasvavad palgad. Hirm töötuks jääda on võrreldes aasta alguskuudega märkimisväärselt kahanenud, julgustades inimesi sooritama oste, mida veel aasta alguses pigem edasi lükati. Samas tasub märkida, et kasvanud on ka nende majapidamiste hulk, kelle eelarve on üpris piiratud, mis tähendab, et lähitulevikus väga kiiret jaekaubanduse müügimahtude kasvu oodata ei ole – pigem jäävad kasvumäärad stabiilselt 7% lähedale.

Osale arutelus

  • Annika Matson

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara