Ehitus- ja kaubandussektoris kõrge krediidirisk

Müügi- ja ekspordiuudiste portaal bestsales.ee kirjutab, et kõige krediidiriski tundlikumad sektorid on ehitud, metallurgia ja kaubandus, antud info pärineb krediidikindlustusseltsi Coface'i kvartaliväljaandest "Panorama Sectors".

Maailmamajandust analüüsitakse 14 ärisektoris kolmes suures piirkonnas: tärkava turumajandusega Aasias, Põhja-Ameerikas ja Euroopa Liidus. "Analüüsimisel kasutatakse kolme algnäitajat: käibevõimet, finantspositsiooni tugevust ja krediidiriski. Need indikaatorid on välja töötanud Coface’i majanduseksperdid ning neid on jälgivad ja analüüsivad Coface’i analüütikud," selgitab Kairi Vaade-Kuusemets.

Kogu maailmas erineb krediidirisk eri ärisektorites märgatavalt:

- farmaatsia-, energeetika- ja transpordisektor on vastupidavamad;

- põllumajandus- ja toiduaine- ning auto- ja elektroonikatööstust tuleks jälgida;

- ehitus-, metallurgia- ja kaubandussektori positsioon on nõrgenenud ning need sektorid on krediidiriski suhtes väga tundlikud.

Sektorid on riskitaseme järgi jaotatud kolme kategooriasse. "Mitu ärisektorit on praegu ohus üleilmse majandustegevuse aeglustumise ja rahvusvahelise kaubanduse vähem dünaamilise kasvu tõttu. Coface’i kogemusest nähtub, et vaid üksikud sektorid on keskmise krediidiriskiga," kommenteerib Vaade-Kuusemets.

Väljaandes on toodud välja tugevad, nö jälgimist nõudvad ja haavatavad sektorid.

Tugevad sektorid

Farmaatsiatööstusele toovad kasu kasvavad tervishoiukulutused. Energeetikatööstus kasutab ära oma rahavoogude tekitamise võimet. Ehkki mere- ja õhutranspordi sektori finantspositsioon on nõrgem, on nende krediidirisk kontrollitud riskipoliitika tõttu mõõdukas.

Jälgitavad sektorid

Põllumajandus- ja toiduaine- ning auto- ja elektroonikatööstust peavad Coface’i eksperdid riskantseks. Samal ajal kui põllumajandus- ja toiduaine- ning autotööstus reageerivad olenevalt geograafilistest piirkondadest erinevalt, on elektroonikasektor nii Hiina majanduse aeglustumise kui ka Euroopa majanduslanguse ohver.

Haavatavad sektorid

Väljavaade on eriti trööstitu kolme ärisektori puhul: ehitus-, metallurgia- ja kaubandussektor. Maksehäireid esineb sagedasti ja need tõendavad märkimisväärse riski olemasolu, eriti Lõuna-Euroopas.

Ehitussektor on oma olemuselt piirkondade majanduskliima suhtes haavatav. "Kui USAs võime oodata vähest tegevuse elavnemist, siis Euroopas mõjutavad majandusraskused jätkuvalt leibkondi ja riigiasutusi, kes piiravad oma investeeringuid, sest puudub lootus koheseks elavnemiseks," kommenteeritakse väljaandes olukorda turul. Hiinas on võetud meetmeid kinnisvaramulli lõhkemise vastu. Jaemüügisektori puhul on olukord teistsugune. Kuigi nõuete hulk muutub positiivses suunas, kannatab arenenud riikides see sektor kõige enam põhjusel, et leibkondade tarbimine on vähenenud.

 

 

 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara