SEB: autode müügi vähenemine viitab ohule

SEB hinnangul võib tarbimise kasvu lähiajal allapoole vedada vaid uute autode müük, mis vähenes mullu detsembris 14% võrra.

SEB majanduanalüütiku Ruta Arumäe sõnul on normaalne, et aasta alguse 30% ja aasta tagasi 50%lised kasvud uute autode müügis lõpuks tagasi tõmbuvad, kuid selline vähenemine on juba kergelt ohumärgiks.

Ruta Arumäe kommentaar novembrikuiste tööstustoodangu ning jaekaubanduse näitajate kohta.

Kui oktoobrikuised tööstuse ja jaekaubanduse näitajad olid pigem tagasihoidlikud, siis novembri kasvud olid taas päris tugevad. Jaekaubanduse mahud suurenesid 6% ning tööstustoodang 7%. Seega liigub majandus prognoositud majanduskasvu graafikus.

Alates septembrist võis märgata esimesi märke kergest elavnemisest tööstustoodangus, ning kui oktoobrikuised näitajad võtsid veidi optimismi maha, siis novembri numbrid näitavad  siiski elavnemise jätkumist. Kui terve eelmise aasta tööstustoodangu mahtude trendi vaadata, siis see on aasta lõpul pöördunud kergelt ülespoole. Tööstustoodang on suurenenud ka võrreldes eelmiste kuudega, mitte ainult eelmise aasta nõrga võrdlusbaasiga võrreldes. See on asja positiivne pool.

Negatiivseks pooleks tööstustoodangu üldiselt tugeva kasvunumbri juures on see, et kasvas ainult üks sektor, elektroonika tootmine. Kõik ülejäänud sektorid on languses. See-eest on see kasvav sektor Eestis suurim ning kasv oli meeletu (94% aastaga ning 23% eelmise kuuga võrreldes). Ilmselt oli novembris tegemist elektroonikatööstuse ekspordis ühe suurema partiiga. Kuid isegi sellele vaatamata on trend elektroonikatööstuses käesoleva aasta jooksul olnud aina ülespoole.

Detsembrikuus võib tööstustoodangu kasv veidi tagasihoidlikumaks jääda. Edaspidiseks ei ole pilt kuigi positiivne. Tööstuse kindlustunde indikaator on endiselt edasi langenud, ning tööstussektori uued tellimused samuti. Aga eks enamus sektoreid seda pilti ka juba peegeldab. Tööstustoodangu kasv võib jääda heitlikuks, kuna sõltub vaid ühest sektorist. Elektroonikatööstuse suuri kõikumisi on raske prognoosida, kuid ilmselt võib see kasvu siiski ülal hoida.

Ka jaekaubanduse novembrikuised näitajad räägivad stabiilse kasvu jätkumisest. Novembrikuine jaemüügi 6%ne kasv oli täpselt sama, mis viimase kaheksa kuu keskmine. Seega püsib ka sisetarbimine tugevana ja stabiilsena ning majanduskasvu toetavana.

Seejuures oli tarbijate kindlustunne novembris veel suhteliselt madal. Paistab aga nii, et detsembris on jõuluvana toonud tarbijatele äkilise optimismipuhangu, mistõttu võib arvata, et ka detsembris näeme sarnaste tarbimiskasvude püsimist ja mitte nende raugemist

Osale arutelus

  • Rivo Sarapik

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara