Kaubad tõusid 2,9%, elekter oli hinnatõusu suurim mõjutaja

Eelmise aasta jaanuariga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused, mis andsid kogutõusust ligi poole.

Tarbijahinnaindeksi muutus oli jaanuaris võrreldes eelmise aasta detsembriga 0,7% ja võrreldes eelmise aasta jaanuariga 3,4%. Kaubad olid 2012. aasta jaanuariga võrreldes 2,9% ja teenused 4,4% kallimad, teatab statistikaamet.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on 2012. aasta jaanuariga võrreldes tõusnud 2,9% ja mittereguleeritavad hinnad 3,6%.

2012. aasta jaanuariga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused, mis andsid kogutõusust ligi poole. Sellest omakorda ligi kaks kolmandikku andis kodudesse jõudnud elekter, mis oli aastataguse ajaga võrreldes 26,9% kallim. Mulluse jaanuariga võrreldes 6,9% kallimad alkohoolsed joogid ja 7,9% kallimad tubakatooted andsid kogutõusust kuuendiku. Mootorikütus oli 2013. aasta jaanuaris 0,2% odavam kui aasta varem. Aastataguse ajaga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 37% kallinenud munad ja 26% kartul ning 9% odavnenud kohv ja tangained.

Detsembriga võrreldes oli jaanuaris tarbijahinnaindeksi peamine mõjutaja elekter, mis kodudesse jõudnult oli 23,6% kallim. Suuremat mõju avaldas veel Tallinnas tasuta linnatranspordi sisseseadmine tallinlastele, mis langetas lähi- ja linnatranspordi indeksit 34%, samuti riietuse ja jalatsite laialdased soodusmüügid ning alkohoolsete jookide soodusmüükide lõppemine. Toidukaupadest kallinesid kuuga enim viinamarjad (33%) ja odavnesid mandariinid (21%).

Seoses elanikkonna tarbimisstruktuuri ja hindade pideva muutumisega ajakohastab Statistikaamet tarbijahinnaindeksi kaalusüsteemi ja arvutuste aluseks olevaid esinduskaupu igal aastal. 2013. aastal vastab tarbijahinnaindeksi kaalusüsteem elanikkonna 2012. aasta keskmisele kulutuste struktuurile. Arvutuste aluseks olevateks baashindadeks on 2012. aasta detsembri hinnad. Varasemate perioodidega võrdluse saamiseks jätkatakse tarbijahinnaindeksi avaldamist baasil 1997 = 100. Ühendavaks kuuks on detsember 2012.

Osale arutelus

  • Ave Lepik

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara