SEB: ootame ekspordi kasvu jätku

SEB Panga majandusanalüütiku Ruta Arumäe hinnangul on maailmamajanduses languse põhi käes ja sel aastal on oodata aeglast taastumist, see annab ka Eesti ekspordile võimaluse mõõdukalt kasvada.

Statistikaameti teatatud 3,7protsendine majanduskasv oli küllalt lähedane SEB Panga ootusele - 3,5%. „Meie ootus oli konsensusootusest kõrgem, valdavalt oodati kasvu 3% ümber, ning seega ületas tegelik kasv konsensust päris tublisti,“ tõdes Arumäe. „Seega on number ilmselt positiivseks märgiks turuosalistele.“

Aasta kasv kokku (3,2%) tuli SEB ootustest veidike suurem (3,1%). „Põhimõtteliselt liikusid majandusarengud aasta jooksul ootuspärases suunas, vaid kasvu kiirenemise aeg tuli paari kuu jagu varasemaks, kui eelmise aasta alguses ootasime,“ märkis Arumäe.

Tema sõnul tõmbas detsembrikuine ekspordi langus (-5%) neljanda kvartali ekspordikasvu madalamaks kui kolmandas kvartalis, kuid see-eest sisenõudluse kasv arvatavasti kiirenes aasta lõpus

Eksport on vaatamata detsembri langusele Arumäe hinnangul välisnõudluse aeglustumisele väga hästi vastu pidanud. „Meie arvates on maailmamajanduses nüüdseks kasvu (või siis languse) põhi saavutatud ning sel aastal ootame vaikset ning aeglast taastumist. See tähendab, et ekspordile ootame mõõduka kasvu jätkumist, vähemalt neljanda kvartaliga sarnases tempos,“ märkis ta. Sisenõudlus enam sel aastal niivõrd tugevaks veduriks ei saa kui eelmisel aastal eelkõige investeeringute osa vähenemise tõttu. „Kuid majapidamiste osa oodatavalt tugevneb, seda eriti oodatava palgakasvu tõttu,“ lisas ta.

„Juhtivad indikaatorid näitavad jätkuvalt kasvu kiirenemist ka 2013. aasta esimeses kvartalis, mistõttu ootame mõõdukalt soodsate arengute jätkumist nii sise- kui väliskaubanduses 2013. aastal,“ edastas Arumäe.

Osale arutelus

  • Anu Jõgi

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara