Suurenesid kaubanduse investeeringud

Eesti Panga majanduse rahastamise ülevaates selgub, et kõige enam suurenesid investeeringud 2012. aasta esimeses kolmes kvartalis kaubandus- (66%).

Ülevaates selgub ka see, et kasvamist on jätkanud taristuettevõtete investeeringud. Samal ajal on investeeringute kasv 2010. aasta lõpust saadik hoogsalt investeerinud tööstussektoris peatunud ja isegi negatiivseks muutunud

Kasumite suhteliselt kiire kasv on aidanud investeeringuid rahastada paljuski ettevõttesisestest allikatest. Samuti on reinvesteeritud kasum suurendanud ettevõtete omakapitali, ütleb Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna peaspetsialist Taavi Raudsaar.

Tema sõnul on kasvanud müügikäibed ja investeeringud suurendanud Eesti ettevõtete vajadust rahastamise järele.

Samuti panustab kaubandus suurel määral käibekasvu, kus 2012.aasta esimese kolme kvar¬tali aastakasv ulatus ligi 12%ni.Samal ajal suurenes sektori kogukasum umbes 14%.Käibe ja kasumi kasv oli kiireim ehitus- ja kinnisvarasektoris: käive tõusis ligikaudu 26% ja kasum 56%

Eesti ettevõtete omavaheliste laenude maht on jäänud ligikaudu 2011.aasta lõpu tasemele, kuid võlakohustuste üldise kasvu tõttu on nende osakaal vähenenud. Samal ajal välismaalt laenamise kasvuga on suure¬nenud ka välismaiste omakapitaliinvesteeringute maht Eesti ettevõtetes. 2012.aasta kolmanda kvartali lõpus oli see aastaarvestuses 14%. Kasv toimus peaaegu kõigis sektorites. Kiireim oli see tööstus-, kaubandus ja logistikasektoris.

Ülevaates selgub, et ettevõtetele väljastatud pangalaenude (v.a arvel¬duslaenud) arv on võrreldes 2011.aastaga vähe¬nenud ligikaudu 6%. Keskmine laenukäive on aga püsinud stabiilselt 180 tuhande euro juures. Keskmine laenusumma ja keskmine laenukäive on alates 2009.aastast erinenud. See viitab laenude pikemale väljamakseperioodile

Paranenud kindlustunne ja tööturu olukord on kajastunud ka jaekaubanduse näitajates. Jaemüük kasvas novembris eelmise aastaga võrreldes püsivhindades 6%. Ka püsikaupade ostuprognoos, mis on alates 2011.aasta algusest olnud langussuunal, muutus 2012.aasta viimases kvartalis palju optimistlikumaks.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara