Teenindajaid otsitakse poole vähem

Töötukassa andmetel oli 2013. aasta I kvartalis töötuid teenindus- ja müügitöötajaid 6654 kuid töökohti nendele ametikohtadele pakuti poole vähem.

Statistikaameti rahvastiku- ja sotsiaalstatistika osakonna peaanalüütiku Yngve Rosenblad sõnul otsisid hulgikaubandusettevõtted 2013. aasta I kvartalis töötajaid 423 vabale töökohale (kvartal varem 468) ning jaekaubandusettevõttes 1033 vabale ametikohale. (kvartal varem 1317)

Kogu töötuse määr oli 2013. aasta I kvartalis 10,2%, teatab Statistikaamet. Võrreldes eelmise aasta I kvartaliga tööpuudus vähenes, kuid eelmise kvartaliga võrreldes suurenes. Teistest kiiremini kasvas 15–24-aastaste noorte tööpuudus.

Tööjõu-uuringu andmetel põhinev töötuse määr oli kõrgem võrreldes eelmise kvartaliga, mil see oli 9,3%, kuid madalam võrreldes varasema aasta sama kvartaliga (11,5%). Töötute hinnanguline arv oli I kvartalis 71 000, mis on eelmise kvartaliga võrreldes 7000 võrra suurem. Töötus kasvas nii meeste kui ka naiste seas.

Peamiselt kasvas töötute arv majanduslikult aktiivse rahvastiku kasvu, mitte tööhõive vähenemise tõttu, majanduslikult mitteaktiivsete (need, kes ei tööta ega otsi tööd) arv vähenes.

Vanuserühmiti oli töötus kõige väiksem 50–74-aastaste ehk vanemaealiste hulgas (6,9%) ning võrreldes eelmise kvartaliga kasvas ka nende osalemine tööturul. 25–49-aastaste töötuse määr oli 9,9% ning võrreldes eelmise kvartaliga kasvas see veidi. 15–24-aastaste noorte töötus ületas vanemaealiste oma mitmekordselt. Kvartaliga lisandunud 7000 töötust üle poole olid alla 25-aastased.

Tööpuudus kasvas lühiajaliste töötute lisandumise tõttu. Pikaajaliste (enam kui aasta tööd otsinud) töötute arv jäi samaks (33 000). Pikaajalise töötuse määr oli I kvartalis 4,7%.

15–74-aastaste tööhõive määr oli I kvartalis 60,8%, mis langes eelmise kvartaliga võrreldes minimaalselt (0,2 protsendipunkti võrra). Tööga hõivatute hinnanguline arv oli 623 000 ning see jäi eelmise kvartaliga samale tasemele.

Naiste tööhõive mõnevõrra kasvas ning meeste hõive kahanes. Tööhõive kahanes eriti tuntavalt ehituse tegevusalal, seda nii Eestis kui ka välismaal töötajate seas.

2012. ja 2013. aasta hinnangute arvutamisel on eelnevate perioodidega võrreldavuse tagamiseks kasutatud Statistikaameti avaldatud arvestuslikku rahvaarvu 01.01.2012 seisuga, mida ei ole korrigeeritud 2011. aasta rahva ja eluruumide loenduse andmetega. Tööjõu-uuringu 2000.–2013. aasta andmed täpsustatakse pärast kahe loenduse vahele jäävate aastate rahvaarvude korrigeerimist ja avaldatakse 2014. aasta I kvartalis.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik!

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara