Jaeäri ahistab juustutootjaid

Eesti Maaülikooli tudeng Anu Lomp võttis kätte ja kirjutas bakalaureusetöö jaekaubanduse mõjuvõimu jagunemisest Eesti juustuturu näitel.

Bakalaureusetöös analüüsiti kontsentratsiooni näitajate abil (HHI ja CR4) mõjuvõimu jagunemist Eesti juustuturu tarneahelas aastatel 2006-2011. Muide, Anu Lombi töö esitati komisjoni poolt Eesti Maaülikooli parimate tööde stipendiumi kandidaatide hulka.

Lomp ise iseloomustab oma töö tulemusi nõnda, et seda tehes selgus, et palju räägitud jaekaubanduse kontsentreerumine ei ole peamiseks põhjuseks, mis põhjustab jaekaubanduse ülekaalukat osakaalu juustu hinna kujundamisel Eestis, kuna juustutootjad on kõrgemalt kontsentreerunud kui domineerivalt toidu ja joogi müügiga tegelevad jaekaubandusettevõtted.

"Jaekaubanduse suure mõjuvõimu põhjuseks tootjate üle võivad olla odavalt imporditud kaubad, vertikaalsed turustuslepingud, private label-tooted," kirjeldas Lomp. "Töös on toodud ka intervjuud OÜ Estover Piimatööstuse ja AS E-Piim Toomine esindajatega, kes kinnitavad jaekaubanduse diktaati lepingute läbirääkimistel."

Lähemalt diplomitööst loe tänase Äripäeva Tööstuse erilehest.

Osale arutelus

  • Ain Alvela, Ave Lepik

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara