Tarbijakaitse liit: kaardimakseid ähvardab hinnatõus

Euroopa Komisjoni kava kaardimaksete vahendustasudele ülempiiri kehtestamiseks ja ühtlustamiseks Euroopas toob Eesti tarbijakaitse liidu teatel kaardiomanikele hinnatõusu.

Komisjon avalikustas täna kava kaardimaksete vahendustasudele ülempiiri kehtestamiseks ja ühtlustamiseks. Teemat üldkoosolekul arutanud tarbijakaitse liit on seisukohal, et üle-euroopaline kaardimaksete pankadevaheliste vahendustasude kohustuslik alandamine ja ühtlustamine toob kaasa Eesti tarbijaile ehk kaardiomanikele hinnatõusu, vähendab ostujõudu kõige väiksema sissetulekuga tarbijaskonnas ega soodusta kaardimaksete arengut Eestis.

Euroopa Komisjoni kava pankadevaheliste vahendustasude reguleerimiseks on puhtalt mehaaniline, kuna süsteemi ülalpidamiskulud sellest ei vähene – kui seni on vahendustasud olnud jagatud kaupmeeste ja tarbijate vahel, siis edaspidi jääksid vahendustasud terves ulatuses kaardiomanike kanda, teatas liit.

Nii toob pankadevaheliste vahendustasude vähendamine ja ühtlustamine tarbijatele hoopiski kulude kasvu, sundides kaartide väljastajaid (finantsasutusi) teenustasusid tarbijatele tõstma.

"Arvestades asjaolu, et Eestis on näiteks pangakaartide hooldustasud diferentseeritud ning seenioride, laste ja noorte pangakaartide kuutasud on väiksemad, toob plaanitav regulatsioon kaasa hinnatõusu kõigile kaardiomanikele, kuid eriti vähendab ostujõudu just väiksema sissetulekuga tarbijaskonnas," kinnitas tarbijakaitse liidu juht Enn-Toivo Annuk.

Samuti on oodata, et aeglustub uute maksevõimaluste ja turvafunktsioonide (mobiilimaksed) arendamine ning suurenevad majanduskeskkonna riskid. Vahendustasude ühtlustamisel ei arvestata ka ühegi liikmesriigi kohalike eripäradega, märkis ta.

Maades, kus on pankadevahelisi vahendustasusid riiklikult reguleeritud – nt Hispaania, USA ja Austraalia – on vahendustasude alandamine ja fikseerimine toonud kaasa selliste teenuste nagu arvelduskrediidi ja võlakohustuste maksete tõusu ning on vähenenud kaartide preemiad ja hüvitised.

Neis riikides läbiviidud uuringud pole tarbijakaitse liidu teatel tõestanud, et tarbijad võidaks pankadevaheliste vahendustasude vähendamisest ja ühtlustamisest madalamate jaehindade ega pakutavate teenuste kvaliteedi parandamise kaudu.

Tarbijakaitse liit seisukohal, et pankadevaheliste vahendustasude ühtlustamine ja vähendamine kahjustab lõppkokkuvõttes tarbijate huve, suurendades kulutusi ja vähendades hüvesid. Liit ei pea sellist kaardimaksete vahendustasude ühtlustamist põhjendatuks.

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara