Põhitoiduainete ostukorv kallines aastaga 0,5%

Tänavu augustis oli põhitoiduainete ostukorvi maksumuseks 68,07 eurot ühe inimese kohta, mis on 1,6% vähem kui juunis ja 0,5% rohkem kui mullu augustis.

Võrreldes eelmise aasta augustiga on toidukorvi valitud toodetest enim kallinenud värske lõhe (41,2%), lahtine kartul (29,4%) ja importõunad (19,6%). Lihatoodetest kallinesid lahtised viinerid (8,3%) ja kodune hakkliha (8,1%). Oluliselt on kallinenud ka banaan (7,8%).

Võrreldes eelmise aastaga on hinnad enim langenud importtomatil (35,3%), suhkrul (15,2%) ja M-suuruses kanamunadel (11,6%). Odavnenud on ka naturaaljuust (4,4%) ja kilepakendis 2,5% piim (3%).

TNS Emori põhitoiduainete ostukorvi kuulub üle 50 nimetuse toiduaineid piima-, liha-, teravilja-, kalatoodete ning puu- ja köögiviljade kategooriast, lisaks kanamunad ja suhkur. Toidukorvi koostamisel on lähtutud põhimõttest, et seal oleks esindatud põhilised tooterühmad sellise osakaaluga, nagu need on statistikaameti leibkonnauuringu andmeil tarbimises.

Toiduainete jaehinnad kogutakse üheksa korda aastas 26 kauplusest Eesti suuremates linnades ja kaks korda aastas (mais ja novembris) 45 kauplusest üle Eesti. Hinnavaatlust tehakse muuhulgas Selveri, Maxima, ETK, Rimi, Grossi jt poodides.

Kaupluste valimisse kuuluvate jaekettide summaarne turuosa ületab 90% esma- ja toidukaupade jaekäibest kaupluste sektoris. Erinevate ketipoodide proportsioonid valimis esindavad ligikaudselt nende turuosasid, mis annab aluse mõõdetava hinnataseme laiendamiseks kogu Eestile.

Hinnavaatlused kauplustes viivad läbi TNS Emori koolitatud vaatlejad igal kuul 1.-10. kuupäevani. Pärast hindade fikseerimist toimub andmete järelkontroll ning andmete analüüs.

Üldjuhul fikseeritakse igas tooterühmas viie toote hind. Hinnavaatlejad märgivad üles igas tooterühmas kolme populaarsema toote hinnad ning ka madalaima ja kõrgeima hinna. Kui mingis tooterühmas on vähem tooteid või kui populaarsema ja madalama hinnaga tooted kattuvad, väheneb vastavalt ka mõõdetavate toodete hulk. Populaarsema toote valiku aluseks on TNS Emori eelnevatest uuringutest saadud info.

Kui toode on poes soodushinnaga, mis kehtib kõigile ostjatele, fikseeritakse soodushind. Kui soodushind kehtib vaid kliendikaardiga, märgitakse üles tavahind. Pakendatud toodete puhul kogutakse enam levinud pakendiformaatide hinnad. Tooterühma keskmine hind arvutatakse kolme populaarsema toote hinna alusel.

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

SALONSHOP BALTIC OÜ otsib TURUNDUSJUHTI

Salonshop Baltic AS

31. detsember 2018

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara