Põhitoiduainete ostukorv kallines aastaga 0,5%

Tänavu augustis oli põhitoiduainete ostukorvi maksumuseks 68,07 eurot ühe inimese kohta, mis on 1,6% vähem kui juunis ja 0,5% rohkem kui mullu augustis.

Võrreldes eelmise aasta augustiga on toidukorvi valitud toodetest enim kallinenud värske lõhe (41,2%), lahtine kartul (29,4%) ja importõunad (19,6%). Lihatoodetest kallinesid lahtised viinerid (8,3%) ja kodune hakkliha (8,1%). Oluliselt on kallinenud ka banaan (7,8%).

Võrreldes eelmise aastaga on hinnad enim langenud importtomatil (35,3%), suhkrul (15,2%) ja M-suuruses kanamunadel (11,6%). Odavnenud on ka naturaaljuust (4,4%) ja kilepakendis 2,5% piim (3%).

TNS Emori põhitoiduainete ostukorvi kuulub üle 50 nimetuse toiduaineid piima-, liha-, teravilja-, kalatoodete ning puu- ja köögiviljade kategooriast, lisaks kanamunad ja suhkur. Toidukorvi koostamisel on lähtutud põhimõttest, et seal oleks esindatud põhilised tooterühmad sellise osakaaluga, nagu need on statistikaameti leibkonnauuringu andmeil tarbimises.

Toiduainete jaehinnad kogutakse üheksa korda aastas 26 kauplusest Eesti suuremates linnades ja kaks korda aastas (mais ja novembris) 45 kauplusest üle Eesti. Hinnavaatlust tehakse muuhulgas Selveri, Maxima, ETK, Rimi, Grossi jt poodides.

Kaupluste valimisse kuuluvate jaekettide summaarne turuosa ületab 90% esma- ja toidukaupade jaekäibest kaupluste sektoris. Erinevate ketipoodide proportsioonid valimis esindavad ligikaudselt nende turuosasid, mis annab aluse mõõdetava hinnataseme laiendamiseks kogu Eestile.

Hinnavaatlused kauplustes viivad läbi TNS Emori koolitatud vaatlejad igal kuul 1.-10. kuupäevani. Pärast hindade fikseerimist toimub andmete järelkontroll ning andmete analüüs.

Üldjuhul fikseeritakse igas tooterühmas viie toote hind. Hinnavaatlejad märgivad üles igas tooterühmas kolme populaarsema toote hinnad ning ka madalaima ja kõrgeima hinna. Kui mingis tooterühmas on vähem tooteid või kui populaarsema ja madalama hinnaga tooted kattuvad, väheneb vastavalt ka mõõdetavate toodete hulk. Populaarsema toote valiku aluseks on TNS Emori eelnevatest uuringutest saadud info.

Kui toode on poes soodushinnaga, mis kehtib kõigile ostjatele, fikseeritakse soodushind. Kui soodushind kehtib vaid kliendikaardiga, märgitakse üles tavahind. Pakendatud toodete puhul kogutakse enam levinud pakendiformaatide hinnad. Tooterühma keskmine hind arvutatakse kolme populaarsema toote hinna alusel.

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara