Kalvi: riik teeniks maksumuudatusega 61 mln eurot

ASi Liviko juhataja Janek Kalvi soovitab tänases kirjas riigikogu liikmeile lisada täiendava tuluna järgmise aasta eelarvesse 51 miljonit eurot alkoholi aktsiisi ja kümme miljonit täiendavat käibemaksu.

Täiendav 61 miljonit eurot lisandub riigieelarvesse, kui võrdsustada aktsiisimäärad absoluutalkoholi sisalduse kohta joogis. Praegu on õlles leiduv alkohol 2,6 korda väiksema määraga maksustatud kui sama alkoholikogus kanges alkoholis.

Sotsiaalminister on teatanud soovist kehtestada võrdse aktsiisimäära asemel miinimumhind alkoholiühikule. Nii aktsiiside ühtlustamisel kui ka alkoholiühikule miinimumhinna kehtestamisel muutub alkohol kallimaks. "Erinevus on vaid selles, et aktsiiside võrdsustamisel saab 51 miljonit eurot täiendavat tulu riik, alkoholiühikule miinimumhinna kehtestamisel jagavad selle raha ära tootjad ja kaubandusettevõtted," kirjutas Kalvi riigikogu liikmetele.

Lahjemaid alkohoolseid jooke on tema sõnul aastakümneid ekslikult vähemohtlikeks peetud ning soositud nende tarbimist madalamate aktsiiside kaudu, kuid praeguseks taganetakse nendest seisukohtadest terviseasjatundjate soovitusel.

"Nii Soome, Rootsi kui ka teised riigid tõstavad lahjade alkohoolsete jookide aktsiise suurema sammuga, püüdes saavutada absoluutalkoholi sisalduse võrdsemat maksustamist jookides," teatas Liviko juht.

Soome tõstis eelmise aasta alguses lahjemate alkohoolsete jookide (vein, õlu, kääritatud jook) aktsiisi 15% ja muude kangemate jookide aktsiisi 10% ning diferentseerib aktsiisitõusu ka järgmise aasta jaanuarist. Rootsi tõstab jaanuarist kangete alkohoolsete jookide aktsiisi 1% ja lahjade alkohoolsete jookide aktsiisi 7%. Mullu detsembris otsustas Prantsusmaa õlle aktsiisi 160%se tõstmise.

Eestis müüdavalt pooleliitriselt 5%se alkoholisisaldusega õllelt laekub praegu aktsiisi 15 senti, samalt koguselt 40%selt viinalt laekub aktsiisi 3 eurot ja 13 senti. Õlut teistmoodi maksustades peaks pooleliitriselt õllelt riigikassasse täiendavalt 24 senti aktsiisi võtma, kinnitas Kalvi.

Liviko kinnitusel on võrdse maksustamise debati vältel enim esitatud vastuargument olnud hüpotees, et lahjade alkohoolsete jookide tarbijad hakkavad võrdse aktsiisi korral eelistama kangeid jooke.

Turu-uuringute ASi tänavuse tarbimisharjumuste uuringu põhjal vähendaks alkoholiaktsiiside ühtlustamine oluliselt noorte alkoholitarbimist ning vähendaks sagedamini alkoholi tarbivate inimeste tarbimiskoguseid, saavutades tervikuna ligikaudu 10% võrra väiksema alkoholi tarbimise tervikuna. Uuringust nähtub, et alkoholiaktsiiside võrdsustamisest tuleneva hinnatõusu mõjul jääksid tarbijate eelistused alkoholiliigiti põhijoontes samaks ning ei põhjustaks üleminekut lahjade alkohoolsete jookide tarbimiselt kangete alkohoolsete jookide tarbimisele, seisab Liviko pressiteates

Liviko on 1898. aastal asutatud koholitootja, kelle põhitegevuste hulka kuulub ka veinide ja teiste alkohoolsete jookide import. Balti riikide kolme suurema alkoholifirma hulka kuuluv Liviko annab tööd 376 inimesele.

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara