Tarbijahinnaindeks muutus vähe

Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2013. aasta novembris võrreldes oktoobriga -0,4% ning võrreldes eelmise aasta novembriga 1,5%, teatas statistikaamet. Nii kuu- kui ka aastamuutust mõjutasid enim eluasemekulutused.

Kaubad olid 2012. aasta novembriga võrreldes 0,9% ja teenused 2,5% kallimad.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta novembriga võrreldes langenud 0,9% ja mittereguleeritavad hinnad tõusnud 2,3%.

2012. aasta novembriga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused, millest omakorda üle 80% andis aastataguse ajaga võrreldes 26,8% kallimana kodudesse jõudnud elekter. Üle poole elektri põhjustatud indeksitõusust tasandas transpordi odavnemine tingituna aasta jooksul pealinnas sisse viidud tasuta linnatranspordist ja mootorikütuse odavnemisest. Mootorikütus oli 2013. aasta novembris 4,7% odavam kui aasta varem. Mullu sama ajaga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 15% kallinenud kala ning 15% odavnenud munad ja kohv.

Oktoobriga võrreldes olid novembris tarbijahinnaindeksi peamiseks mõjutajaks eluasemekulutused, mis andsid kogulangusest kaks viiendikku ning millest kodudesse jõudnud elektri 2,4%-line odavnemine andis omakorda 80%. Novembriks ostetud lennukipiletid olid 17,4% odavamad kui kuu varem ning andisid indeksi kogulangusest ligi kolmandiku. Suurem mõju indeksile oli veel puuvilja 8,4%-lisel odavnemisel. Võrreldes eelmise kuuga on toidukaupadest enim odavnenud mandariinid (26%) ja kallinenud värske kurk (18%).

Osale arutelus

  • Kristi Malmberg

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara