Tähtsamad sündmused kaubanduses 2013

Võttes kokku möödunud aasta tähtsamad sündmused kaubanduses, siis  meenutame, mis olid olulised hetkel, suuremad juhtide vahetused, uute kaubamärkide turuletulek ja palju muud.

Uued juhid
- Märtsist alates juhib Humana Sorteerimiskeskust endine maanteameti peadirektori asetäitja Margus Suik.
- Aprillist alustas Neste Eesti jaemüügijuhina tööd  Kristi Pari, kes on Nestes töötanud viimased 15 aastat erinevatel ametikohtadel. 
- Maist alates on Selveri turundust juhtinud Ruth Aarma.  Aarma tuli Selverisse turu-uuringuid läbiviiva firma GfK Eesti filiaali tegevjuhi kohalt.
- Premia Foodsi juhib alates 15. maist senine turundusdirektor Katre Kõvask. Senine juhatuse esimees Kuldar Leis jätkab ettevõtte nõukogu liikmena.
- 1. juunist ühendas Kalevi kommivabriku ja Põltasmaa Felixi omanifettevõte firmade juhtimise, mille juhiks sai Kalevi tegevjuht Kaido Kaare.
- Kaupmeeste Liidu uueks juhatuse esimeheks valiti oktoobris Tallinna Kaubamaja juhatuse esimees Raul Puusepp.
- Alates septembris on Rimi Eesti Foodsi juhtinud Anders Torell, eelmine juht Anders Lorentzson lahkus perekondlikel põhjustel antud ametikohalt.
- Detsembri alguses kinnitati Selveri teiseks juhatuse liikmeks müügidirektor Kristi Lomp.
- TKM Kinga uueks juhiks sai alates detsembrid Edward Köster, kes oli eelnevalt Tallinna Kaubamaja kaubandusdirektor.

Ostudirektorite vahetus
Aprillis lahkus Selveri ostudirektor Tiiu Valk kontserni siseselt I.L.U ketti arendama. Aasta lõpus teatas uute väljakutsete vastuvõtmisest ETK ostudirektor Kadi Lainelo , kes läks ravimiärisse ning Rimi ostudirektor Vaido Padumäe liikus aprillis ettevõtte siseselt edasi Baltikumi ning uueks ostudirektoriks sai Elen Terras ostuosakonnast.

Uued kaubamärgid ja kauplused
- Juuli keskel avati Pärnu linna ja Audru piiril Maksimarket
- Ülemiste keskusalustas laienemist, võttes SEB pangast laenu 85 miljonit eurot.
- Esimene Ikea kauplus Baltikumis avati augustis Leedu pealinnas Vilnuses.
- 14. septembris avati Tallinnas Rocca al Mare keskuses esimene H&M kauplus. Möödunud aastal avas samuti enda uksed Briti kaubamaja Debenhams,  Blue Inc, Pafois, Massimo Dutti, luksuslike brändide kauplus Nude, Adidas, Burberry, Desigual, Next.
- Oktoobri lõpus avati suurejooneliselt Postimaja kaubanduskeskus, kus suuremateks rentnikeks on Rimi, H&M, Rademar ja Eesti Post.
- Novembri alguses avati uuendatud Viljandi centrum, mis sai alguse sellest, kui Rimi enda kauplusega kolis Uku keskusesse.
- Novembri lõpus avati ka uuendatud Mustika keskus, kuhu Prisma Peremarketi kõrvale tuli teiseks ankurüürnikuks  Bauhof.

Koondumised, ühinemised, mahamüümised, sulgemised
- Jaanuari lõpus ostis Soome Teknos Group värvimüüja Kemiflora.
- Aasta alguses teatas Elmaks Hulgikaubandus teise elektroonikakaupluse Experdi ostmisest ning Elmaks Hulgikaubandus plaanib liita jaeketid Tehnikatäht ja Expert ning jätkata tegevust ühtse rahvusvahelise kaubamärgi EXPERT all.
- Märtsis ostis Koduekstra Novaluxi kauplused eesmärgiga kasvada ja laiendada oma kauplustevõrku
- Aprilli keskel ostis Dünamo poe omanik Jahipauna
- Selver sulges klientide vähese huvi tõttu Tallinna Kaubamajas asuva Selver Gurmee kaupluse 1. Septembril ning avas gurmeeosakonna Järve Selveris.
- Mais teatas Sports Direct International kokkuleppe sõlmimisest 60% enamusosaluse omandamiseks Sportland International Groupis. Novembris teatasid Anti Kalle ja Are Altraja, et ostavad Sports Directilt tagasi Nike kaubamärgi maaletooja Jalajälg ASi.

Pistis
- Haljase juhid mõisteti augustis süüdi pistise pakkumises. Märtsis pidid Hulgifirma Haljas ja selle kaks juhti andma kohtus aru süüdistusele nagu pakkunuks nad suure kauplusteketi ostujuhile iga müüdud mahlapaki eest pistist.
- Detsembris võeti uurimisse Rimi kinnisvara projektijuht, keda kahtlustatakse pistise võtmises.

Katastroof
Läti pealinnas Riias Zolitudes asuvas Maxima poes leidis 21. novembril kella 18 paiku aset katusevaring, milles hukkus vähemalt 45 inimest.

Muud põnevat
- Veebruarist võttis Kaubamaja kontsern kasutusele e-tšeki, mis vabastab e-tšeki olemasolu Partnerkaardi kasutajad kaubaga seotud probleemi korral paberkviitungi esitamise kohustusest.
- Aprillis tõstis Rimi kilekotihinna kahekordseks ning alandas paberkoti hinda, et et innustada kliente tegema loodussõbralikke valikuid.
- Augusti lõpus avas ostlemiskeskkond Lyoness enda kontori Eestis.
- Konsum otsis enda uude kauplusesse töötajaid, kellele pakutakse tööletulemise tasu 500 eurot brutos. Novembri alguses teatas ETK  Jaekaubandus, et arendaja lubadustest ja tähtaegadest koduva mittekinnipidamise tõttu, otsustasid nad kaupluse avamisest loobuda.
- Kaubamaja katsetas esmakordselt oktoobri alguses Osturalli raames e-kauplust, kuid e-kaupluse edukuse tulemustest ei saa nad täpselt rääkida. 
- Oktoobri lõpus tuli kahte suuremasse Prisma kauplusesse ekspresskassad ehk klient valib saalid enda kauba ja enne lahkumist skaneerib tooted ise sisse ning maksab toodete eest.
- EMT eestvedamisel on koostöös pankadega käivitatud novembrist uudne teenus “Pangakaart mobiiltelefonis”, mida katsetavad 150 liikmeline testrgupp.
- Novembri keskpaigast alates testi Prisma sadama paiknevas express kaupluses kaupade ettetellimise teenust.
- 11. novembril avati esimene internetiapteek Apotheka poolt.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara