Alates 1. juulist ei tohi tanklas- ja pisipoes kangemat kraami müüa

Tallinna Ettevõtlusamet juhib tähelepanu, et 1. juulist jõustub linnavolikogu määrus, millega piiratakse alkohoolsete jookide jaemüüki.

Alates 1. juulist 2015 on kange alkohoolse joogi (etanoolisisaldus üle 22 mahuprotsendi) jaemüügile Tallinna linnas seatud täiendavad piirangud - kange alkohoolse joogi müük on lubatud kauplustes, mille üldpind on vähemalt 150 m2 ja keelatud tanklakaupluses või tankla lähialal asuvast kauplusest, mille sissepääs asub vähem kui 15 m kaugusel lähimast tankurist.

„Alkohoolse joogi müügipiirangute eesmärgiks on rahva tervise kaitse ja avaliku korra tagamine,“ ütles abilinnapea Merike Martinson. „Alkoholi kättesaadavuse piiramisega kaitseme tarbimisharjumusi muutes rahva tervist ning ühtlasi muudame ka ühiskonna suhtumist ja käitumisnorme.“

Martinson rõhutas, et alkoholi kättesaadavuse ja alkoholijoobes süütegude ja muude õigusrikkumiste toimepanemise vahel esineb selge seos. „Alkohoolse joogi kättesaadavuse piiramine aitab kaasa õigusrikkumiste vähendamisele, inimeste turvalisuse ja avaliku korra suurendamisele,“ ütles Martinson.

Alkohoolse joogi kättesaadavuse reguleerimine aitab vähendada liigtarbimist, alkoholijoobes õigusrikkumiste toimepanemist ning avalikus kohas käitumise üldnõuete rikkumist.

„Kohalik omavalitsus on õigustatud ning kohustatud piirangute kehtestamisel lähtuma teiste asjaolude kõrval kohaliku kogukonna üldistest ootustest ja hoiakutest,“ lisas Martinson. „Nagu öeldud, on piirangute eesmärkideks rahva tervise ja avaliku korra kaitse. Seda, et alkohoolse joogi jaemüügi täiendav reguleerimine ja piirangute kehtestamine on vajalik, näitab ka asjaolu, et seadusandja on pidanud oluliseks sätestada kohalikule omavalitsusele õiguse kehtestada täiendavaid nõudeid alkohoolse joogi müügikohtadele, sortimendile ja müügivormile.“

Martinsoni sõnul on alkohoolse joogi müügi reguleerimine avalikes huvides, vähendamaks alkohoolsete jookide kui tervisele kahjulike ainete tarbimisest ühiskonnale tulenevaid kahjusid. Alkohoolse joogi müügikohtadele kehtestatud nõuded lähtuvad riiklikust alkoholipoliitikast, lisas Martinson. Alkoholi hankimise lihtsust ilmestab asjaolu, et 100 000 elaniku kohta on Eestis 195 kange alkoholi müügikohta, samas Soomes on see näitaja 6,5, Norras 5,1 ja Rootsis 4,5.

„Kusjuures Tallinnas on ainuüksi 1000 elaniku kohta 4,7 müügikohta. Alkoholi liigkerge kättesaadavus on suure alkoholitarbimise üks põhiprobleeme,“ tõdes Martinson. „Kättesaadavus on üks olulisemaid kogutarbimist mõjutavaid faktoreid. Juulist jõustuvate piirangute peamine eesmärk ongi läbi müügikohtade arvu piiramise kange alkoholi tarbimist piirata.“

Martinson tõdes, et Eestis ja Tallinnas on liiga palju kange alkohoolse joogi müügikohti elurajoonides asuvates elumajades või nende läheduses, piirang vähendabki oluliselt just elualadel asuvate kange alkoholiga kauplevate müügikohtade arvu, sest eluhoonetes paiknevad müügikohad ongi valdavalt alla 150 m2 suurused.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara