Riigile on enim võlgu kaubandussektor

Kaubandusettevõtted jäävad enim võlgu riigile
Kaubandusettevõtted jäävad enim võlgu riigile

Krediidiinfo Eesti ettevõtete maksekäitumise statistikast selgub, et 2015. aasta esimesel poolel on maksuvõlgadega ehk riigile võlgu olevate jae- ja hulgikaubandusettevõtete arv tõusnud. Samal ajal vähenes mõõdukalt maksehäiretega ehk äripartneritele võlgu olevate jae- ja hulgikaubandusettevõtete arv.

Sama trend on ka teistes sektorites. Maksuvõlgadega ettevõtete osakaal suurenes aastaga 4,6 protsendilt 5,3 protsendile, kokku on võlgu 3 634 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet. Nendest 720 oli jae- ja hulgikaubandusettevõtted. Maksuvõlgades olevate ettevõtete osakaal sektoris oli 5,5%, kõige suurema osakaaluga oli majutus ja toitlustus- (10%) ja ehitussektor (9,4%).

Maksehäiretega ettevõtete arv jätkas mõõdukat vähenemist ning kokku oli maksehäiretega ettevõtteid 3,1 protsenti ehk 2125 aktiivselt tegutsevat ettevõtet. Jae- ja hulgikaubandusettevõtteid oli selles seltskonnas 414 (3,2%), vähenedes aastaga 59 võrra. Kõige rohkem on maksehäiretega ettevõtteid taas majutus ja toitlustussektoris (7,2%) ja ehitussektoris (5,4%).

Samuti on aastaga vähenenud võlasummad. Maksehäirete ehk jae- ja hulgikaubandusettevõtete omavahelised võlasummad vähenesid 6,3% ehk 2015 esimesel poolaastal olid jae- ja hulgikaubandusettevõtted äripartneritele võlgu 2,35 miljonit eurot.

Maksuvõlgade summa ehk ettevõtete võlad riigi ees vähenesid (- 5,5%), moodustades kokku 23,3 miljonit eurot. Keskmine maksuvõla summa oli 2 241 eurot. Kogusummast ligi kolmandik kuulus jae- ja hulgimüügi sektorile (võlgnevuse summa 6,37 miljonit) 20% tööstussektorile ning 14% ehitussektorile.

Kõrge krediidiriskiga ettevõtete osakaal on küll 2015 esimesel poolaastal pisut suurenenud, kuid jääb siiski madalale tasemel (11,9%), aktiivse konkurentsi tingimustes võiks vastav näitaja olla 12-15 protsendi piirides. Samal ajal on teistest valdkondadest pea kaks korda kõrgema krediidiriskiga (23,3%) majutus- ja toitlustussektor, kus igal neljandal ettevõttel on suur võla tekkimise oht.

Ettevõtete maksekäitumise statistika põhineb Krediidiinfo Maksehäireregistri ning Maksu- ja Tolliameti andmetel. Valimi suuruseks on 68 823 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet.

Krediidiinfo AS on rahvusvaheline krediidiinformatsiooni koguja, töötleja ja vahendaja, kelle põhitegevuseks on Eesti ettevõtete finantsriskide maandamine.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara