Eestlased säästavad ja tarbivad akiivselt

Swedbanki krediidiportfelli valdkonnajuht Urmas Si
Swedbanki krediidiportfelli valdkonnajuht Urmas Simson

Swedbanki krediidiportfelli valdkonnajuht Urmas Simson tõdes Makselahenduste Otsustajafoorumil, et Eesti kodumajapidamiste säästupilt on aktiivsest tarbimisest hoolimata muutunud palju paremaks.

„Vaadates 2014. ja 2015. aasta kasve sisetarbimises, siis need on olnud vähemalt võrreldavad palgafondi kasvuga. See on olnud üllatav ja on aja küsimus, millal kasvutempo hakkab raugema,“ rääkis Simson. Tema sõnu ei ole hetkel näha tõuget, mis võiks Euroopas järgmise aasta jooksul majanduskasvu tekitada.

Kodumajapidamiste võlakoormus on meil suurusjärgus 40% SKP-st, samal ajal kui Soomes on see 70% ja Rootsis 84%. „Raske on ennustada, kas meie võlakoormuse tase hakkab põhjanaabritele lähenema, aga see näitab, et meie kodumajapidamistel on juba praegu teatud puhvreid. Eesti kodumajapidamiste säästupilt on aktiivsest tarbimisest hoolimata muutunud palju paremaks,“ tõdes Simson.

Eksport seisab juba neljandat aastat paigal, aga siseturu nõudlus on kasvanud. Tööpuudus oli rekordhetkel ligi 20%, tänaseks on see langenud ligi 6,5%-le. Samal ajal on palkade kasv olnud viimasel neljal aastal 5-7%. See kõik on siseturu nõudlust palju toetanud. „Tarbija kulutab igapäevakaupadele hoogsalt, aga kallite kestvuskaupade, nagu autode ja kinnisvara tarbimine on omaaegsetest tippudest kolmandiku võrra madalam,“ selgitas Simson. Tundub, et tarbija hindab rohkem igapäevast heaolu ega soovi nii palju riske võtta. Kasvanud on nn igapäevaste kestvuskaupade tarbimine, nagu jalatsid ja riided, mööbel ja kodumasinad ning mobiilsidevahendid ja arvutid. Näiteks mobiiltelefone müüakse aastas koguni ca 350 000 tükki.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara