Detsember toob kaasa Eesti ajaloo müügirekordid

Detsember toob kaasa Eesti ajaloo müügirektoridi
Detsember toob kaasa Eesti ajaloo müügirektoridi

Jaemüük on viimastel aastatel kasvanud kiires tempos ning kasvu peatumist ei paista - samas jääb müüki toetavaid tegureid järjest vähemaks, kommenteeris statistikaameti täna avaldatud jaemüüginumbreid majandusministeeriumi majandusarengu osakonna analüütik Karel Lember.

Hõive on tõusnud majandusbuumi tipptasemele ning palgakasv ületab tootlikkuse kasvu, märkis Lember. „Kuigi töötuse protsent on madal, viidates peaaegu täistööhõivele, siis vabade ametikohtade arv on hakanud kahanema ning oli töötukassa andmetel oktoobris viimase nelja aasta madalaimal tasemel. Seejuures on vakantside arv langenud Harjumaal, teistes maakondades on vabade töökohtade arv endiselt väikeses tõusutrendis. Seega hõive suurenemisest ei ole tulevikus enam jaemüügile suurt tuge oodata. Samas palgakasvu jätkudes suureneb inimeste ostuvõime endiselt.“

Endiselt on tõusutrendis säästmine. Oktoobris suurenesid mullu sama ajaga võrreldes Eesti kodumajapidamiste hoiused 7 protsendi ehk enam kui 350 miljoni euro võrra. Kuigi intressid on olematud, eelistatakse endiselt raha hoida kontodel ning esialgu tarbima ja investeerima ei tormata, selgitas Lember.

Suurematest segmentidest kasvas toidukaupade müük 4 protsendi võrra, mis oli tänavu kiireim kasv. Ühest küljest toetasid müüki sooduspakkumised, kuid teisalt on pikka aega püsinud langustrendis hinnad. Tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete jaemüügi kasv ulatus aastases võrdluses 6 protsendini ning majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjali jaemüük kasvas aastaga 2 protsenti, ehk aasta kõige aeglasemas tempos. Nii müügitulu kui ka müügimahud langesid farmaatsia- ja meditsiinikaupade, kosmeetika ja tualetitarvete segmendis, vähenedes aastaga 1 protsendi võrra.

Sõidukikaubanduses vähenes müügimaht aasta varasemaga võrreldes ühe protsendi. Püsivhindades arvutatud mahu poolest suurenes mootorikütuse jaemüük 11 protsenti, kuid kütusehinna langusest tulenevalt vähenes selle segmendi ettevõtete käive 12 protsendi võrra. Kuna kütuse hind püsib jätkuvalt madalal, ei ole ka lähikuudel oodata selle segmendi ettevõtete käibe kasvu.

„Majanduse seisukohalt on jaemüügi kasv positiivne nähtus ning niikaua, kui jooksevkonto bilanss püsib positiivsena, otseselt muretsemiseks põhjust ei ole,“ ütles Lember. „Samas ei tasu oodata jaemüügi kasvu edasist kiirenemist, järgnevatel kuudel jääb kasvukiirus senisele tasemele ning detsember tuleb läbi ajaloo suurima müügimahuga kuu Eesti jaekaubanduse jaoks.“

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara