Eksperiment: Kui lihtne on e-poodidelt raha tagasi saada?

E-kaubanduse eksperiment
E-kaubanduse eksperiment

Kaubandus.ee läbiviidud e-kaubanduse eksperimendis selgus, et mõningad testitud veebikauplusi ei taha klientidele kogu raha tagastada, kuid ligi pooled e-poed maksid raha tagasi tunduvalt kiiremini, kui seaduses märgitud.

„Osadele veebikauplustele on tagastamisprotsess aeglanõudev ning mõningad teenindajad on ebaviisakad või ebakompetentsed,“ ütles eksperimendi läbi teinud inimene. Lisades, et väga palju oli ka igati meeldivaid inimesi, kellega suhtlesin. Pakkidega ei olnud väga tihti kaasas tagastuslehte, mis oli eksperimendi läbiteinud inimese jaoks mugavam. Tagastamiseks pidi ta kirjutama e-kaupluse meilile, millele ta võis oodata vastust paarist tunnist kuni kahe päevani.

Eksperiment algas 3. jaanuaril, tellimused jõudsid valdavalt kohale juba 4-6. jaanuaril ja 14. jaanuariks oli kauba eest raha tagastanud 16 kauplust. Nendest 6 ei ole tagasi maksnud kättetoimetamiskulu, kuid võimaldasid tellimuse e-poe kulul tagastada. Lisaks kaks e-poodi jätsid tarbija kanda nii kättetoimetamiskulu kui tagastuskulu, mis ei ole seaduslik. VÕS § 561 lõige 1 ütleb, et ettevõtja tagastab taganemisavalduse kättesaamisel tarbijale viivitamata, kuid mitte hiljem kui 14 päeva möödumisel, kõik tarbijalt lepingu alusel saadud tasud, muu hulgas tarbija kantud asja kättetoimetamise kulud.

Pooltel eksperimendis osalenud e-kauplustel ei ole raha tagastamise tähtaeg veel kukkunud. Hetkel on eksperimendi teinud isikul läbirääkimised mitme e-kauplusega, et talle tagastataks ka kättetoimetamisega seotud kulud.

Lõpliku kokkuvõtte kauba tagastamisel raha tagasisaamisest saab teha alles e-kaubanduse konverentsil 28. jaanuaril, sest siis on möödunud 14 päeva kauba taganemisavalduse saatmisest kõikidele eksperimendis osalenud e-poodidele. Positiivne kogu eksperimendi juures on see, et kauplused on tundnud muret, miks klient kauba tagastab. Humoorikas oli, et üks kauplus palus, et ta enam sedasi ei teeks.

Eksperimendi käigus oli 33 pakist kahes meeldiva üllatusena šokolaad, mille kauba tellija võis endale jätta ning ei pidanud tagastama. Ühes kaupluses oli võimalik kaupa tellida, kuid hiljem selgus, et seda toodet siiski ei ole ning seda enam ei toodeta, seega jäime kaubast ilma.

E-kaubanduse konverentsi raames viisime läbi kõige kasutajasõbralikuma veebikaupluse võistluse finalistide seas testostmise. Kaubandus.ee agent ostis 33st e-poest kaupa ning tagastas selle nädala jooksul.

Tule kuula 28. jaanuaril toimuvat e-kaubanduse konverents „Kuidas parandada kliendikogemust e-kaubanduses“, ning muuda enda veebikauplus kliendisõbralikumaks. Vaata, millised veebikauplused pääsesid finaali SIIT. 

 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara