Lapse palkamine muutub kergemaks

Laps lehemüüja
Laps lehemüüja

Alaealiste töölevõtmine on liialt keeruline, mistõttu soovib sotsiaalministeerium muuta töölepingu seadust.

„Praegu kehtiv alaealiste töötingimuste regulatsioon on väga piirav. See on viinud olukorrani, kus alaealise tööle võtmine ei ole tööandja jaoks atraktiivne ning alaealisi ei saa tööle rakendada määral, milleks nad tegelikult võimelised on,“ kommenteeris sotsiaalministeeriumi teates tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

15-24aastaste töötuse määr oli möödunud aastal 13 protsenti, mis on üldisest töötuse määrast poole suurem. Seetõttu tahab ministeerium muuta lihtsamaks tööle asumise juba enne täisikka jõudmist, mis annaks ka hiljem tööle asumiseks vajaliku kogemuse. Ministri sõnul tagatakse sealjuures lastekaitse nõuete täitmine ja lähtutakse sellest, et laste esmane töö on õppimine. Plaanitavad muudatused puudutavad eelkõige mittekoolikohustuslikke 15-17aastaseid noori.

Paindlikkus toob uued ohud

Praegu on tööandjal lihtsam võtta tööle täiskasvanu, sest alaealiste jaoks peab võtma tööinspektsioonilt loa, lapsi ei tohi pikalt tööle rakendada ja neile on seatud keelatud ja lubatud tööde nimekiri.

Ministeeriumi analüüs toob välja, et suurema paindlikkusega kaasneb samas oht kuritarvitustele ja lapsed võivad sattuda tegema töid, mis ei ole neile sobivad ega eakohased. Lahendus sellele on tööinspektsiooni jätkuv ülesanne järelevalve käigus hinnata tööde sobivust alaealisele.

Sotsiaalministeerium peab rangeid piiranguid ka üheks põhjuseks, miks võetakse alaealisi tööle töövõtu- ja käsunduslepinguga. See annab tööandjale võimaluse alaealist paindlikumalt tööle rakendada, kuid nii on alaealine vähem kaitstud kui töölepinguga töötades. Tööinspektsioon ei teosta järelevalvet käsundus- ja töövõtulepingute üle.

Kavandatud muudatustega muutub ka alaealiste töö- ja puhkeaeg. Põhiharidust omandavate laste puhul piiratakse nende töötamist kooliaasta jooksul, andes samas võimaluse töötada pikemalt näiteks suvevaheajal. 15-17aastased noored, kellel ei ole enam kohustust koolis käia, saaksid pärast muudatusi töötada täistööajaga sarnaselt täiskasvanutele. Alaealised noored, kel pole enam kohustust koolis käia, oleks võimalus ka teatud tingimustel teha ületunnitööd ja töötada ka õhtul pärast kaheksat kuni südaööni. Praegu on see keelatud.

Ka Eesti Tööandjate Keskliit on esitanud varem ettepanekud alaealiste töö- ja puhkeaja osas muudatuste tegemiseks. Tööandjate seisukohtade põhjal esitati kaks ettepanekut. Esiteks sooviti, et tehtaks erisus miinimumpalga maksmise nõudesse. Täistööajaga töötavale alaealisele tuleb praegu maksta vähemalt miinimumpalka, kuigi nende täistööaeg on lühem ja väljateenitav summa võib jääda oluliselt alla miinimumpalga. Tööandjale on see kulukas ning tööandjate arvates ei ole loogiline maksta alaealistele sama palka väiksema töö eest.

Teiseks soovisid tööandjad, et 15–16aastased koolis käima peavad noored saaksid töötada rohkem kui poole koolivaheajast.

Kui töölepingu seaduse muutmise eelnõu vastu võetakse, jõustuvad muudatused järgmise aasta teises pooles.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara