Emor: Eesti kõige mainekam kaubandusettevõte on Prisma

Eesti kõige mainekam kaubandusettevõte on Prisma
Eesti kõige mainekam kaubandusettevõte on Prisma

Emori iga-aastast suurettevõtete maineindeksi pingerida juhib esmakordselt RMK (Riigimetsa Majandamise Keskus) ning TOP5 mahtus ainukese kaubandusettevõttena Prisma Peremarket.

„RMK nähtavus ja tuntus on viimase viie aasta jooksul järjest kasvanud ja sellega on kaasnenud ka mainehinnangute tõus,“ sõnas Emori uuringuekspert Aivar Voog. „RMK eristub selle poolest, et ettevõtte meeldivuse ja tugevuse kuvand on hästi kooskõlas. Kui paljud teised suurettevõtted tunduvad tugevad ja jõulised, aga mitte ilmtingimata positiivseid emotsioone tekitavad, siis RMK on üks neist, kus need kaks poolt on tasakaalus.“

Ainukese kaubandusettevõttena mainekate ettevõtete TOP 5 saanud Prisma maineindeks on järjepidevalt paranenud. 2014. aastal olid nad 12ndal kohal ja eelmisel aastal 6ndal. Voogi sõnul on kaubandusettevõtteid mainekuse esikahekümnes rohkelt esindatud: Prisma, Circle K Eesti (Statoil), Tallinna Kaubamaja Grupp, Rimi Eesti Food, Coop Eesti Keskühistu, Bauhof, Neste Eesti.

"Maineindeks koosneb kahest komponendist: tugevushinnangust ja meeldivushinnangust ja Prisma saab kõrged hinnangud just meeldivushinnangus, ka muud uuringud (näiteks Jaeseire) kinnitavad Prisma head mainekust elanike hulgas," selgitas Voog. 

RMK kuulub ka mainekamate tööandjate pingerea esikolmikusse, kus esikohta hoiab kolmandat aastat järjest Eesti Energia. Eesti Energial on õnnestunud säilitada oma positsioon vaatamata madalatele kütusehindadele ja sellest tulenevale keerulisele olukorrale energeetikavaldkonnas. Kaasnevate raskuste tõttu on näiteks Viru Keemia Grupp oluliselt langenud nii tööandjate kui üldise maine pingereas.

„Eesti Energia on läbi aastate püsinud parimate tööandjate tabeli tipus. See on märk sellest, et inimesed usuvad, et teeme Eesti Energias Eestile vajalikku tööd ning nad sooviksid ka ise selles heal meelel kaasa lüüa," ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.  „Töö Eesti suurima tööandja juures pakub palju arenguvõimalusi ja siin töötavad oma ala professionaalid, kes igapäevaselt ettevõtte hea käekäigu nimel pingutavad. Turul konkurentsis püsimiseks peame olema uuendusmeelsed ja pidevalt nuputama, kuidas kiiresti muutuvas keskkonnas head tulemust teha,“ lisas Hando Sutter.

Emori personaliuuringute juhtekspert Mari-Liis Eensalu rõhutab, et maine tööandjana ei ole seesama, mis ettevõtte üldine maine. „Selleaastastest uuringutest on hästi näha, et altkäemaksuskandaal kahjustas küll oluliselt Tallinna Sadama üldist mainet, mitte aga soovi seal töötada. Ettevõte kukkus üldise maine pingereas 7. kohalt 45. kohale, kuid tööandjate pingereas on Tallinna Sadam jätkuvalt 4. kohal. Inimesed on tööandjaid valides pragmaatilisemad ja hindavad eeskätt turvatunnet ja palgakuvandit,“ lisas Mari-Liis Eensalu.

Mainekuse tipus olevaid ettevõtteid iseloomustab Aivar Voogi sõnul nende tegutsemisvaldkondade olulisus ja atraktiivsus elanike jaoks, inimeste regulaarne kokkupuude nendega ja ettevõtete üldine aktiivsus meediakajastustes sponsorluse, reklaamikampaaniate jmt kaudu.

Alates esimesest uuringust – juba 17 aastat – on esiviisikusse kuulunud Swedbank (toonase nimega Hansapank). Ülejäänud ettevõtted on esiviisikus aeg-ajalt vahetunud.

Viimase aasta jooksul on suurima tõusu edetabeli 20 esimese hulgas on teinud Telia Eesti ja A. Le Coq, mis on tõusnud esiviisikusse vastavalt 17. ja 13. kohalt.

„Selleks, et jõuda mainekamate tööandjate pingerea tippu, peab ettevõte pakkuma eeskätt stabiilset töökohta ja konkurentsivõimelist töötasu. Usutakse, et suured ja omal alal edukad ettevõtted suudavad seda kõige paremini,“ rääkis Eensalu.

Eesti mainekamad

suurettevõtted 2016

Koht maineindeksi edetabelis

TOP 5

2016

2015

RMK

 1. 

 4. 

Swedbank

2.  1. 

Prisma

3.   6. 

Telia

4.   17. 
 A.Le Coq* 5.   13. 

* Lisaks ülletootmisele ka suurim mahlade ja karastusjookide tootja.

Eesti mainekamad tööandjad 2016

Koht maineindeksi edetabelis

TOP 5

2016

2015

Eesti Energia

 1.   1.

Tallink

2.  3. 

RMK

 3. 4. 

Tallinna Sadam

4.  2. 

Kalev

 5. 6. 

Kord aastas toimuva suurettevõtete tuntuse ja maine uuringu viis Emor läbi 17. ja tööandjate maine uuringu 11. korda. Suurettevõtete tuntuse ja maine uuringus osales sel aastal 1361 Eesti elanikku vanuses 15–74 aastat, tööandjaid seadsid pingeritta 1 456 tööl käivat inimest.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

8 põhjust, miks valida PilveNAV

PilveNAV on veebipõhine ja kuutasuline majandustarkvara arenevale ettevõttele, mis kasvab koos ettevõttega. Tarkvara on saadaval valmislahendusena ja taskukohase hinnaga.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara