Apteegiäri enam kasumit ei anna

Apteegiäri enam kasumit ei anna
Apteegiäri enam kasumit ei anna

Apteegikettide pidamine ei ole Eestis enam kasumlik, tõestas möödunud majandusaasta.

Apteegiturul on läinud senisest kitsamaks ja uued seadused apteekide omanikke ei hellita, kirjutas Meditsiiniuudised.

Margus Linnamäele kuuluva Eesti suurima apteegiketi Apotheka kahjum oli eelmisel aastal umbes kolm korda suurem kui üle-eelmisel aastal, 1,26 miljonit eurot. Ettevõtte juhatuse liige Kristiina Sepp selgitas, et seadus muutus ja see tõi apteeke juurde, mis mõistagi mõjutas kõiki olemasolevaid apteeke. “Kui apteekide geograafilised-demograa- filised asutamispiirangud puuduvad, aga ravimite juurdehindlus on samal ajal Eestis Euroopa üks madalamaid, on apteekide omanikud sundseisus, millest on raske positiivse majandustulemiga välja tulla,” ütles ta.

Ta lisas, et ebakindlust põhjustab ka teadmatus, mis saab tulevikus. Ta nentis, et patsiendi huvides ja kaitseks on vajalik tagada apteegiteenuse jätkusuutlikkus, ent ka ettevõtjate õigused ei saa kaitseta jääda.

Ravimite kättesaadavus võib halveneda

Sepa hinnangul moonutab ja kahjustab praegu kehtiv regulatsioon, mis täiel määral jõustub 2020. aastal, konkurentsi. See omakorda loob kõik eeldused ravimite kättesaadavuse halvenemiseks.

Ka Euroapteegi kett ei pääsenud kahjumist, mis ulatus 400 000 euroni. Ettevõtte majandusaruandes kirjutatakse, et kahjumi põhjuseks oli suur konkurents ja muutunud seadused, lisaks palgasurve.

2015. aastal lahkus Euroapteegi juhatusest Monika Vilu ja lisandus Janno Luts. Juhtide tulekud ja minekud jätkusid selle aasta kevadel: aprillis lahkus töölt kauane Euroapteegi juht Eno Juul, kelle asemele tuli juhiks Indrek Ild.

Nelja aasta eest apteegiturule tulnud Südameapteek näitas siiski kasumit, kuid see kukkus. Koondkasum oli 235 710 eurot, aasta varem aga märkimisväärselt suurem: 950 004 eurot.

Ettevõtte juhatuse esimees Katre Kõvask ütles, et oli kasvu ja investeeringute aasta: käive kasvas 5 miljoni euro võrra, investeeriti apteekidesse ja ITsse.

Häid töötajaid väga raske leida

Kõvaski sõnul on Eesti apteegiturg äärmiselt konkurentsitihe ja kõige rohkem pigistab king kvalifitseeritud tööjõu osas.

Kõvask ütes, et apteegid koonduvad kaubandus- ja tervisekeskustesse ning klassikalised tänavaapteegid hääbuvad vaikselt. See tähendab, et apteekritel tuleb kohaneda uute oludega.

Suuruselt teise Eesti apteegiketi Benu Apteegi kahjum oli mullu 117 000 eurot, eelnenud aastal oldi veel 405 000 euroga kasumis.

Yliopiston Apteekki ei olnud praeguseks hetkeks majandusaasta aruannet esitanud, ent tema tunamullune aruanne kinnitab trendi apteegiturul: kui 2013. aastal oli osaühingu kasum 476 234 eurot, siis 2014. aasta lõpetas ettevõte 38 551euroses kahjumis. Käive oli 2014. aastal 10,2 miljonit eurot, aasta varem 10,3 miljonit.

Osale arutelus

  • Triin Tabur, Meditsiiniuudised toimetaja

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

SALONSHOP BALTIC OÜ otsib TURUNDUSJUHTI

Salonshop Baltic AS

31. detsember 2018

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara